Određivanje mjesta stajanja pomoću azimuta i topografske karte

...uradi sam.

Određivanje mjesta stajanja pomoću azimuta i topografske karte

Postby stalker on 12 Sep 2008, 20:31

Evo imam ja ideju imama busolu treba nam topografska karta mjesta i odemo kod oni gdje izlazti ventilacija odredimo stajnu točku te je poredimo sa šhemom objekta i odprilike dobijemo gdje bi izlazio ventilacijski otvor u kleku
Huan je drmnuo tekilu,Huan je skupio gerilu,Huan je pucao u stilu rataratarara

Image Ako mislite da možete raditi isto što i LupusREBEL obratite pažnju na OVE PODATKE Image
stalker
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Re: Protuatomska komora ulaza 2

Postby JoZ@ on 12 Sep 2008, 20:45

a kak ces odredit stojnu tocku usred brda :?:

jedino da ju odredis na ulazu pa brojis korake i crtas skretanja
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby stalker on 13 Sep 2008, 12:20

Može ja ovdje poznajem okolinu imamo poznato brdo grabež i kozjen koji su ucrtani na topografskoj karti i et kontra azimut i to je to otprilike

Image Ako mislite da možete raditi isto što i LupusREBEL obratite pažnju na OVE PODATKE Image
stalker
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby LupusREBEL on 13 Sep 2008, 12:31

Stalker, neseri...
LupusREBEL

Postby stalker on 13 Sep 2008, 18:15

A jbg sad ja govorim kako se može izračunati otprilike pozicija možda najdemo i naftu

stalker
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby JoZ@ on 13 Sep 2008, 19:54

stalker wrote:Može ja ovdje poznajem okolinu imamo poznato brdo grabež i kozjen koji su ucrtani na topografskoj karti i et kontra azimut i to je to otprilike

aj sad ponovo procitaj kaj sam ja napisal
pa ces vidit da

LupusREBEL wrote:Stalker, neseri...

potpisujem [w]

[luda2]
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby FirewireHR on 14 Sep 2008, 13:34

:confused0006 ...mislim da ovo što stalker priča ima smisla jer ako imate topografsku kartu (što precizniju) i optičku vidljivost na barem 2 ili bolje više poznatih točkaka (ucrtanih u karti) tada se kompasom/busolom odredi azimut tih točaka gledanih sa mjesta stajanja.
S obzirom da su karte orijentirane prema sjeveru onda se jednostavno kutomjerom i ravnalom u kartu ucrta linija azimuta da prolazi kroz poznate točke.
Stajna točka se odredi na sjecištu tih linija azimuta, a koordinate se očitaju sa karte. ;)
...naravno pri određivanju azimuta se ne smije mijenjati mjesto stajanja.
Ako su ucrtana više od 2 azimuta u idealnim uvjetima svi pravci će se sjeći u istoj točki, ali u praksi često ispadne neko geometrijsku tijelo tipa trokut (3 azimuta), nepravilni četverokut (4 azimuta)...itd.
...nešto slično sam radio u vojsci, onoj bivšoj jna, pa mi ostalo u sjećanju. :)
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Re: Određivanje mjesta stajanja pomoću azimuta i topografske kar

Postby LupusREBEL on 14 Sep 2008, 13:43

Jeli ti znaš što o orjentaciji u prirodu pomoću topografske karte, što je azimut i sitomjer?
I što je metar na tisuću metar daljine?
Ruski 60-00, američki 64-00?
LupusREBEL

Postby FirewireHR on 14 Sep 2008, 13:47

LupusREBEL wrote:Jeli ti znaš što o orjentaciji u prirodu pomoću topografske karte, što je azimut i sitomjer?
I što je metar na tisuću metar daljine?
Ruski 60-00, američki 64-00?

Sjećam se iz jna kroz maglu...stoga detaljno precizni odgovor ne mogu dati. ;)
...što sam krivo napisao?
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 14 Sep 2008, 13:53

Azimut je kut odstupanja od smjera sjevera u smjeru kazaljke na satu...to se sjećam jer smo ga određivali sa busolom.
Što ga ja nebi mogao onda ucrtati u topografsku kartu kroz poznatu točku/točke i naći sjecište? :a015 ...tu je mjesto stajanja.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Re: Određivanje mjesta stajanja pomoću topografske karte

Postby LupusREBEL on 14 Sep 2008, 14:02

1) trebala bi nam topografska karta 1:25 000 ili 1:50 000
2) trebao bi nam busola vojna koji ima podjelu na 64-00 ili 60-00 podjele
(azimut je vidljivost jednog metra na dužini od jedan kilometar, NARAVNO AMERI I RUSI SU SE POSVĐALI PA SU I AZIMUTI KRIVI)
3) treba nam pretvarač (sad neznam napamet kak se zove) mjere s 25 000 na papiru u metre

E sad sve to da imamoo moraš imati najmanje 2 poznate točke na karti i očitat azimut gdje se nalaze i sitomjerom uzeti kut razlike visine od tebe do vidljivog objekta (znači topnički trokut) i tako najmanje još jednom, čak i da uspješ sve to, pribadača na karti nosi ti oko 20 metra od stojne točke.

Znači sve to izračunaš i nađeš gdje KK9 a u podemlju?
Kak ćeš tamo izračunat...

Ima način, pomoćnu topničkog kompasa koji sve to ima da se nemoraš mučiti...
Pravi topnički računač to izračuna s odrđenim odstupanjem, jer i sam pogodak s najobičnijim MB 120 mm 50 metra je pogodak u metu, a 50 metara oko KK9 nije ni približno što nas interesira...

I običnim ravnalom i satom možeš nači stojnu točku ali ona će odstupat od 30 pa do ~ metara...

Karte koje sam najnovije vidio bile su za HV iz 1994 a to više nije precizna karta zbog magnetnog azimuta, svake godine magneti sjever se mjenja a nakon 15 godina dosta se promjenio, moguće i 15 netara...

Mislim da sad razumješ...
LupusREBEL

Postby FirewireHR on 14 Sep 2008, 14:12

Ok to su praktični detalji iz rada koje baš i ne znam.
Nisam niti mislio da se u podzemlju odredi lokacija stajanja nego na padini Plješevice...jer u biti ne postoji precizna karta podzemlja, ovo do sada je samo približno.

Ideja je bila teoretski ok...ali praktično teško izvediva iz razloga koje navodiš.
Malo sam tražio podatke o onoj busoli M53 iz jna...evo ovdje ima dosta o njoj: ;)
http://www.elitemadzone.org/t148799-0#971288

...a ima i ta ideja koju sam opisao:
Image

btw. trebalo bi komparirati rad tj. mjerenje jednoga majstora za to područje sa podacima koje daje neki kvalitetni GPS uređaj, mislim da bi rezultati bili zanimljivi. :confused0006
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 14 Sep 2008, 14:21

E ovu sliku s odličnu stavio, naime nekaže se da jedna slika govori tisuću riječi...
O busoli M54 i američkoj imam hrpu podatka pa imam i FM kretanje po busoli i po pravcu i azimutu, problem vrha planine što ti nevidiš gdje je trigeometrijska točka ili kota, od oka možeš fulati jako puno zavisno od daljine vrha.
Naime treba imati kartu i lako nači gdje je KK9 ali bed je u podzemlju nać, o tom pričam i pišem...
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 14 Sep 2008, 14:23

Inače to speolozi odlično rade a imamo jednog koji to može pametno objasniti... [egyptian]
LupusREBEL

Postby JoZ@ on 14 Sep 2008, 16:16

LupusREBEL wrote:Naime treba imati kartu i lako nači gdje je KK9 ali bed je u podzemlju nać, o tom pričam i pišem...

ocito na to niko nije obratil paznju

zato vrjedi ona moja
na ulazu stojna tocka
pa broj korake
a sad
treba ic ravno i ucrtavat svako skretanje [luda2]
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Next

Return to Hoby radionica