AUDIO POJAČALA

...uradi sam.

Re: AUDIO POJAČALA

Postby Marin on 12 Feb 2009, 17:40

VOSt wrote:Dusane, dobre su ti te Iskre, nego koja je razlika ovog sa dva para lampi i onog s jednim parom? Mono stereo ili nesto drugo?

Veća snaga naravno, jer su po dvije spojene paralelno, tako da ide nešto viši napon i dupla struja, pa je snaga 4X jača.
Marin
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby dusan on 13 Feb 2009, 00:12

Marine, oba pojacla su mono blokovi, stim sto onaj sa dve plus paralelno dve je snazniji. Interesuje me sta znaci 100V sistm dali znaci da moze da se vezu vise zvucnika, ali pri tome sigurno mora se voditi racuna o impedansi. Rele "PR" se koristi kao temporizacija napona Ug2 na EL34 da se prvo ugriju da ne bi protekla prevelika anodna struja.Ako imas semu tvog pojacala hteo bih je uporediti. Hvala.
dusan
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby Marin on 13 Feb 2009, 11:07

dusan wrote:Marine, oba pojacla su mono blokovi, stim sto onaj sa dve plus paralelno dve je snazniji. Interesuje me sta znaci 100V sistm dali znaci da moze da se vezu vise zvucnika, ali pri tome sigurno mora se voditi racuna o impedansi. Rele "PR" se koristi kao temporizacija napona Ug2 na EL34 da se prvo ugriju da ne bi protekla prevelika anodna struja.Ako imas semu tvog pojacala hteo bih je uporediti. Hvala.

Aha, znači kako sam i rekao 100V je linija! To je pojačalo koje je namjenjeno za zvučnike koji u sebi (u kutiji) imaju prilagodni trafo sa 100V na 4/8Ohm tj normalnu impedanciju zvučnika, Inače izlazni trafo na pojačalu je tako motan da pri max snazi da umjesto normalno 20ak V, da da 100V, jer na taj način struja je manja i može se spojiti puno veči broj zvučnika u paralelu bez večih gubitaka, a naravno onda svaki zvučnik opet ima trafo sa 100V da se prilagodi na impedanciju zvučnika. Ovo je naročito povoljno kad se rade razglasi po školama, kolodvorima, stadionima jer recimo spojiš 15 zvučnika u paralelu bez problema. Ja sam montirao jedan 100V za potrebe jednog sajma, dvije linije, na svakoj 10 zvučnika, zadnji zvučnik je bio povezan sa oko 400m kabela i radilo je bez problema!!

Inače fora je koristiti GZ34 tako da neče proči struja dok se ona ne ugrije, ja pošto ih nisam imao sam u svoje stavio smao po dvije diode.
Za shemu javi mi mail na PM pa ti pošaljem!
Marin
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Previous

Return to Hoby radionica