Rasvjeta za tunele?

...uradi sam.

Rasvjeta za tunele?

Postby treb on 25 Feb 2009, 16:25

Razmišljam od prvog dana kad sam ušao u rupu da bi trebalo složiti neku rasvjetu ozbiljniju za unutra. Ja sam sebi preradio jedan od onih reflektora koje se da kupiti u Pevcu i sl dućanima, zamijenio originalnu 6V 55W žarulju sa 12V 55W, izbacio originalni 6V akumulator i koristim vanjski 12V/7Ah iz nekog UPS-a starog. Uglavnom, zadnji puta sam u 3,5 h potrošio 1,5 akumulator. Drugim riječima od ulaza 2 do preko lifta do ulaza 3 je izdržao jedan akumulator, a zatim od 3 preko zvijezde do izlaza 4 drugi. I još je imao force. :)

E sad, problem je što je to spot reflektor i za video snimanja recimo nije nimalo pogodan. Razmišljao sam što bi se moglo napraviti za video snimanja i nemam baš neke ideje. Uglavnom, najjednostavnije mi se čini staviti Fresnelovu leću na reflektor i proširiti taj snop. Jedino ne znam jel kod nas ima tih leća.

Za one koji ne znaju što je to, ukratko ima je na grafoskopima na ploči na koju se polaže folija ili je imaju neki kombiji na stražnoj strani tako da u onom okviriću leće (20x20 cm ili sl) mogu vidjeti sve što se nalazi iza kombija. Uglavnom, tražim leću. Ako netko ima ideje, pliz javite. Bacit ću slike ove moje lampe, iako nije ništa posebno.
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Re: Rasvjeta za tunele?

Postby treb on 26 Feb 2009, 10:10

Firewall wrote:Misliš da bi pomoglo, znaš da čak i svjetla od auta unutra djeluju minorno...

Znam, ali to ovisi o opremi s kojom se snima. Tuneli su priča za sebe, ali sve ostale (manje) prostorije ima smisla osvijetliti sa 2 takve lampe i snimiti. Mislim da bi rezultat mogao biti zadovoljavajući.
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby Riker on 26 Feb 2009, 21:05

Već sam prije tu bombu bacio, a sad bi bilo to jako jeftino

Xenon rasvjeta bi garant rasturala unutra. Sigurno. A danas ti moduli koštaju 500 kuna. Takva jačina, na 12V, mislim da bi za rasvjetljavanje bila idealna.
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby treb on 27 Feb 2009, 11:23

Riker wrote:Već sam prije tu bombu bacio, a sad bi bilo to jako jeftino

Xenon rasvjeta bi garant rasturala unutra. Sigurno. A danas ti moduli koštaju 500 kuna. Takva jačina, na 12V, mislim da bi za rasvjetljavanje bila idealna.

Imaš kakve linkove s cijenama?
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby VP4868/4 on 27 Feb 2009, 14:45

Riker wrote:Već sam prije tu bombu bacio, a sad bi bilo to jako jeftino

nisam imao po rukama xenonke,ali cu ti pokusati docarati kolicinu mraka
koju treba razbiti.
u predjelu tegljaci na visini od cca 5 metara visilo je u 2 reda po 5-6
"lustera" u kojima je bilo po 300W zarne niti i 250W vtf-ka(zivina).
kada bi u kancelariji gorile 3 duge neonke od po 36W(?) to je izgledalo
poput sunca na trijanglu.kad bi od tih 20-ak zarulja izgorilo 5-6 morali
bi to minjati.ta rasvjeta je bila dovoljna za rad,ali ne i za neki finiji posao.
uzmi u obzir da su tada pod i svod reflektirali barem 20% svjetlosti sto
sada nije slucaj.mislim da bez onih reflektora od po 1500W sto znaju
biti na gradilistima nece biti ugodjaja.u studijsku rasvjetu i bliceve se
ne bih petljao...
05.02.2020.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Return to Hoby radionica