Hrvatski migovi i njihovi piloti (Rudolf Peresin)

Re: Hrvatski migovi i njihovi piloti (Rudolf Peresin)

Postby LupusREBEL on 25 Oct 2009, 18:32

Da, istina, kao da je bilo prije neki dan... :hi
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Azriel on 24 Jan 2010, 20:13

Firewall wrote:RUDOLF PEREŠIN - pilot HRZ-a (1958. – 1995.)
Petnaest je godina prošlo od čuvenog leta pokojnog pilota Rudolfa Perešina. On je s vojnim zrakoplovom MIG-21 poletio s Bihaćkog aerodroma i sletio u Klagenfurt, pobjegavši iz redova agreorske Jugoslavenske narodne armije. Taj će događaj, koji je dobio publicitet svjetskih razmjera, u tim vremenima dati poticaj u borbi za neovisnost i hrvatsku samostalnost. Bio je to snažan moralni poticaj u to vrijeme skoro golorukim hrvatskim braniteljima, koji su se borili protiv tehnički superiornije JNA, armije koju su pred početak ratova na području bivše Jugoslavije pretnciozno nazivali "četvrtom vojnom silom u Europi".

Iscrpan razgovor sa Rudijem nakon slijetanja na : http://astalavista.blog.hr/

Firewall, zahvaljujem na citatu mojeg bloga :super
Azriel
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby FirewireHR on 21 Feb 2010, 01:59

Našao se sa jednim frendom što izrezuje i skuplja novinske članke, pa sam usput nešto uzeo i skenirao. ;)

Večernji list 26.10.1991.
Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby AutoExpert on 21 Feb 2010, 15:21

i sta bi sa tim avionom,jel i dalje u Austriji?
AutoExpert
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby FirewireHR on 21 Feb 2010, 15:44

Tamo je rastavljen, a vjerovatno će i ostati pošto se Hrvatska "lijepo pokazala" po interesu da vrati taj avion bar kao muzejski primjerak ili nešto slično (vidi post na prethodnoj stranici). [zbunjen---.gif]
viewtopic.php?p=19118#p19118
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 21 Feb 2010, 15:53

A evo i ova vijest od 20.01.2009.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatsk ... fault.aspx
supruga poginulog zrakoplovca, ogorčena sporošću institucija
Ljerka Perešin: Rudijev MIG tražimo punih deset godina

Austrijanci skrbe za hrvatsku vojnu
povijest, ali ne dopuštaju da
zrakoplov ode u Stubicu / Cropix
Inicijativa da se avion MIG 21 kojim je moj pokojni suprug Rudolf Perešin 25. listopada 1991. godine preletio iz Bihaća u Klagenfurt, vrati u Hrvatsku, stara je gotovo deset godina, no na žalost, do danas ništa u tom smislu nije učinjeno - rekla je Ljerka Perešin, supruga poginulog hrvatskog zrakoplovca, osvrćući se na tekst u Slobodnoj u kojemu je objavljeno kako zbog inertnosti institucija hrvatske države njegov borbeni zrakoplov neće biti vraćen Hrvatskoj.

Inicijativa za vraćanje MIG-a u Hrvatsku, prema riječima Željka Lisaka, načelnika Gornje Stubice, rodila se 2002. godine, nakon što je u Beču u tamošnjem Vojnopovijesnom muzeju otvorena izložba pod nazivom “Austrija i raspad Jugoslavije” na kojoj je predstavljena i kompletna Perešinova letačka odora te njegovo osobno naoružanje. Najatraktivniji izložak predstavljao je slavni MIG 21 koji je bio postavljen na ulazu u Muzej.
Propali pregovori

- Organizirao sam tada posjet Muzeju i izložbi koja me ustvari potaknula da zajedno s gospođom Ljerkom Perešin pokušam zrakoplov dopremiti u Hrvatsku. Želja mi je bila da se avion instalira u današnjem Parku Rudolfa Perešina u Gornjoj Stubici, gdje se sada nalazi izložbeni primjerak MIG-a 21, na kakvom je Perešin letio. S druge strane, i Ministarstvo obrane imalo je neke svoje planove vezane uz avion, no pregovori tadašnjih ministara vanjskih poslova i premijera Austrije i Hrvatske očito nisu urodili plodom. Čim je pokrenuto pitanje pribavljanja suglasnost svih zemalja sljednica bivše Jugoslavije, znao sam da to neće ići tako brzo. No mi još uvijek nismo odustali - pojasnio je načelnik.

U više se navrata, kaže, interesirao poduzima li se nešto u tom smislu, no nakon uzastopnih negativnih odgovora i sam je posustao. No upravo je to i dalje velika želja Ljerke Perešin.

- Htjela bih da taj avion bude u Hrvatskoj, ne radi mene jer ja povijest vezanu uz avion vrlo dobro znam, već zbog onih koji povijesti tek trebaju učiti - rekla je Ljerka Perešin.

Planira se spomen-soba

U znak sjećanja na Rudolfa Perešina u Gornjoj je Stubici 2004. uređen spomen-park. Uz bistu Rudolfa Perešina, postavljenu još 1999. godine, 2004. je postavljen i izložbeni primjerak MIG-a 21. Nakon postavljanja informativne ploče 2007. godine, u planu je uređenje spomen-sobe, to više što je njezin postav s fotografijama Branka Vujanovića već gotov.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby AutoExpert on 21 Feb 2010, 15:56

Mislim da je tu najveci problem oko "vlasnistva" aviona, jer raspadom SFRJ , pravni sledbenik JNA je VJ ili sada Vojska Srbije....

""Na temelju rada našeg Savjeta za sukcesiju vojne imovine, MORH je zauzeo stajalište da Hrvatska traži povrat spomenutog zrakoplova te je pripremljena sva potrebna dokumentacija i u tom smislu surađujemo s tijelima državne uprave nadležnima za aktivnosti po tom pitanju. To je dugotrajan proces. Prema našim saznanjima, Austrija je spremna vratiti zrakoplov tek kada dobije pisani dokument iz kojeg je vidljivo i očito tko je njegov vlasnik – kazao nam je Goran Grošinić, glasnogovornik MORH-a.""
AutoExpert
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby FirewireHR on 21 Feb 2010, 16:12

Iskreno nebi me uopće začudilo da i završi u Srbiji nakon očito loše motiviranosti HR vlasti da ga dobiju [digging] .

Ugovor o sukcesiji SFRJ...neznam kako tretiraju oavj avion...i dali ga uopće tretiraju. [smly_n010smly.gif] ...pitanje za pravnike.
http://www.sabor.hr/fgs.axd?id=5543
http://www.lex-ngo.org/dokumenti/sukcesija_sfrj.pdf
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby AutoExpert on 21 Feb 2010, 16:17

Ma tretiraju kako se dogovore politicari,znam da sada Crna Gora hoce da "pokloni" sve avione jer im ne trebaju a mislim da ce zadrzati helikoptere...
Sve su to politicke igre i sve je to moglo da prodje i bez preleta i rusenja i razaranja.....ako nije islo tj ako nisamo mogli zajedno lepo Sribija na jednu Hrvatska na drugu stranu kraj price i to bez ijednog ispaljenog metka.....
AutoExpert
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby FirewireHR on 21 Feb 2010, 16:20

AutoExpert wrote:...ako nije islo tj ako nisamo mogli zajedno lepo Sribija na jednu Hrvatska na drugu stranu kraj price i to bez ijednog ispaljenog metka.....

Slažem se potpuno sa napisanim.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby AutoExpert on 21 Feb 2010, 16:21

Evo ti i iz tog sporazuma sta su napisali :

Nepokretna državna imovina bivðe SFRJ unutar teritorije bivðe države pripada onoj
novonastaloj državi na èijoj se teritoriji nalazila u momentu kada je ta država proglasila
nezavisnost. Istovrstan je kriterijum i za vidljivu pokretnu imovinu.
Izuzetak je predviðen za vidljivu pokretnu imovinu od velikog znaèaja za kulturnu
baðtinu jedne od država nasljednica, ukoliko potièe s teritorije te države. Ta imovina
mogu biti umjetnièka djela, rukopisi, knjige, nauène zbirke i važne zbirke knjiga,
arhivska graða i ostali predmeti od umjetnièkog, istorijskog ili arheoloðkog interesa za
odreðenu državu. Takvu imovinu dotièna zainteresovana država treba oznaèiti èim prije,
ali ne kasnije od dvije godine, raèunajuãi od dana stupanja Sporazuma na snagu.
Osim toga, vidljiva pokretna vojna imovina bivðe SFRJ ãe biti predmet posebnih
sporazuma meðu dotiènim državama i na nju se ne primjenjuje kriterijum mjesta gdje se
nalazila u momentu proglaðenja nezavisnosti. Ipak, ako je vidljiva pokretna i nepokretna
vojna imovina koriðtena u civilne svrhe pripada državi na èijoj se teritoriji nalazila u
momentu proglaðenja njene nezavisnosti.
Kao datum sticanja svojine na pokretnoj i nepokretnoj imovini smatra se dan proglaðenja
nezavisnosti države nasljednice.
AutoExpert
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby FirewireHR on 25 Oct 2016, 09:20

Danas je 25 godina od preleta Rudolfa Perešina sa Željave u Klagenfurt.

[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby VP4868/4 on 25 Oct 2016, 17:24

29.12.2018.
pozdrav X :garde
VP4868/4
Veteran foruma
Veteran foruma

Previous

Return to Zrakoplovstvo