Aeromiting , Batajnica , Srbija , 14.09.2009

Re: Aeromiting , Batajnica , Srbija , 14.09.2009

Postby Hammo-1 on 18 Sep 2009, 23:28

relay station wrote:
Firewall wrote:...ma već je i EF-Tajfun OK....

definitivno najace fotke zil +ef 2000
Image
Image

Ovaj Zil je frisko lakirat i pripremljen za ovu prigodu.

A uvi kadrovi sa Zeljave(iz video snimka) sto ih je FWHR postavio mogu se vidjeti u videoizdanju na ABG postavio ih je Nele,,To su Jastrebovi s Cerklja doletjeli na Zeljavu kad su im Slovenci dali "nogu"
Hammo-1
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby relay station on 18 Sep 2009, 23:42

da zil frisko pripremljen cini se...guje su imale posla ocito je radio i glicerin na gume ustvari to vojni vozaci (a ima ih i ovdje na ovom forumu)bolja metoda je kremanje guma sa pastom za čizme
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby AutoExpert on 19 Sep 2009, 00:43

Od skoro vishe vojska ne radi te remonte vozila,nego ih voze u specijalizovane radionice za to,pa njima posle placaju za remont.
"Gushteri" nikad ne bi mogli ovako da ofarbaju kamion,bez ijednog talasa i razlicitih nijansi,a gume su nove,zato se i sijaju ali su im dodali malo laka,onaj lak sto se prskaju gume nanovim kolima na sajmovima i izlozbama.....
AutoExpert
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby AutoExpert on 19 Sep 2009, 01:01

Mozda se i pojavim na sledecoj expediciji na Zeljavi sa kompletno restauriranim PINC-om [pusac.gif]
AutoExpert
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby Miro on 19 Oct 2009, 11:07

EF 2000 je stvarno meni najbolji avion današnjice ... nek priča ko šta hoće ,ali mislim da Italijani ,Španci ,Britanci i Nijemci nisu "naivni" ni sekunde ,i da ne bi uveli u nauružanje ovakav avion da nije to što jeste - zvjer!
Ne znam zašto ali sam po internetu čuo neke priče da je EF uspio da radarski ozrači Raptora ,i da ga "nacilja" (lock on) ,eh sad ,da li je to tačno ili ne ,stvarno ne bi znao da kažem ,ali ono što znam jeste da se Amerikanci silovito trude da opovrgnu ovakve priče....(znate onu staru gdje ima dima ima i vatre)...
Miro
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby Miro on 20 Oct 2009, 11:25

Firewall wrote:Istina samo je preskup za male države ( 122,5 milijuna US$ ). Ipak je to strateški avion za pokrivanje daleko većih prostora od hrvatske. U skladu sa mogućnostima ( ipak su želje samo želje ) glasam za gripena...

Ne znam zašto mi prvi post nije uspio....
Dakle meni se Gripen sviđa zato što je konstrukcije delta krila što ima svoje nepobitne prednosti (i što se meni vizuelno jako dopada) ,sviđa mi se što mu za uzlet potrebno manje od 600 metara i što mu je cijena prihvatljiva ,pogotovo za zemlje u tranziciji....
F16 mi se čini da nekako bolje odrađuje ulogu multirole fightera,usto je još borbeno i dokazan (što Gripen nije i po svemu sudeći neće ni biti).....
Mig29 je po meni najbolji izbor jer u bliskim borbama je bez premca ,ima odličan aresnal oružja koji može da koristi,ima bolji radar od gore dva navedena protivnika i borbeno je dokazan ,i možda najvažnija prednost ,da bi Hrvatskim pilotima (ako pričamo o Hrvatskoj i nabavci aviona koju su najavili) bio daleko lakši prelazak i obuka sa Mig21 u Mig29....
Ali opet Mig29 je za malo veće zemlje kojim treba jedan tako jak lovac u arsenalu ,a predpostavljam da mu je cijena daleko veća od F16 a samim tim i od Gripena....

Dakle mislim da se zna koji je avion od 3 navedena najbolji ,ali mislim da Hrvatska će kupiti Gripene ,da se ne zamjeri ni Istoku ni Zapadu.....što je možda i najpametnije !!!
Miro
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby treb on 20 Oct 2009, 11:59

Miro wrote:Dakle mislim da se zna koji je avion od 3 navedena najbolji ,ali mislim da Hrvatska će kupiti Gripene ,da se ne zamjeri ni Istoku ni Zapadu.....što je možda i najpametnije !!!

Sasvim je izvjesno da HR neće kupiti ništa. Daleko od toga da strukture ne bi rado utrošile lovu na to, pa usput ubrale i neku proviziju, po već iskušanom balkanskom receptu, ali u trenutnoj situaciji gdje se gleda na svakih 1000 Kn u proračunu, nikakav izdatak u milijunima stranih novčanica nije izgledan. A kako Hrvatsku zahvaća puno dublja gospodarska kriza od trenutne svjetske financijskom krizom izazvane recesije, nije baš jasno da ćemo nove letjelice moći vidjeti u bliskoj budućnosti.

Najizvjesnijim mi se čini kolonijalni slovenski scenarij, gdje ćemo nekome od susjeda plaćati ceh za povremeni prelet nad nebom.

A opet:

http://www.nacional.hr/clanak/68425/pil ... -gripenima
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby treb on 20 Oct 2009, 12:09

Firewall wrote:Nisam niti mislio da ćemo kupiti avione ODMAH. Znamo kakva je trenutna financijska situacija, ali u nekoj budućnosti, gripen bi mogao zaploviti hr zračnim prostorom. Opcija plačanja drugoj državi je neprihvatljiva iz jednostavnog razloga što je preskupa ( Italija - Slovenija ) tako da bolje kupiti ponovo par malo mlađih migova nego plaćati za tu uslugu...

Slažem se, ali ni za 5 g mi se ne čini da bi HR mogla stati na stvarno zdrave noge. Za to trebaju korijenite promjene, za početak ponovo "pohrvatiti" financijski sektor, a nisam baš siguran kad bi se to moglo desiti. SVe ostalo je samo još dublje padanje u kolonijalni potčinjeni položaj.
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby Miro on 20 Oct 2009, 12:35

Ja nisam znao da su mlažnjaci tako jeftini ,dok nisam vidio na jednoj stranici Mig23 da se prodaje za neki 100 000 US$ ,pa ja po cesti viđam skuplje automobile :D

Nego ,iako nisam Hrvat ,onako volio bih vidjeti susjede da si kupe Avione ,svakako da više želim dobro susjedima nego tamo nekim zemljama s kojim ne djelimo ni historiju/povjest ni kulturu ni jezik ni ništa...Kad će ti avioni doći ,vrijeme će reći ,ali kad god dođu ,bit će i više nego dobrodošli.... barem predpostavljam...

PS: Švedski avion Gripen koristi pogodi ,američke Aim 120 AMRAAM i Aim 54 PHOENIX....
Pretpostavljam da se Šveđani nisu zamarali kreiranjem kopija američkih raketa (malo si uštedili i na budžetu) kao što su to ostale nacije uradile ,ili pokušale da urade...pa su samo preuzeli originalke ,s tim što ih licencno proizvode kod kuće...
Miro
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby Miro on 20 Oct 2009, 13:51

Firewall wrote:Spas bi se mogao naći u Izraelskim kopijama američke i općenito NATO opreme, a pošto oni ipak gledaju prvo financijsku korist, od njih bi se u slučaju političkih problema mogla nabavljati oprema za avione. Neznam da li šveđani imaju kakvu domaću verziju opreme i naoružanja za avione ali s njima se lakše dogovoriti nego sa amerima. Poznat je slučaj ljutnje američkog establishmenta kada je hrvatska kupila civine airbusove umjesto američkih boeingova. Sve je na kraju završilo "prigodnom" kupnjom američkog radarskog sustava ( da se ljudi ne uvrijede ). Stoga kad se kupuje vojna oprema ( a to vrijedi za sve zemlje bivše juge ) treba dobro paziti na taj vražji balans između istoka i zapada ( Tito je to znao pa je kupovao opremu i od rusa i od amera ), jer kupnja opreme od jedne starane ( pa čak i neutralne poput šveda ) može rezultirati političkim pritiskom od strane amera. S obzirom da će i Srbija jednog dana razmatrati kupnju novih aviona a da ne spominjem i ulazak u NATO koji je neminovan ( po mojoj procjeni unutar sljedećih 5-6 godina ), mogli bi se naći u sljedećim nedoumicama i problemima, gdje s jedne strane treba zadovoljiti svoje potrebe, a s druge potrebe starih i novih "prijatelja"...

Koliko ja znam ,Šveđani za borbene avione (lovce) isključivo proizvode pod licencom američke rakete ,koliko ja znam oni nemaju u proizvodnji rakete domaće proizvodnje ,mada predpostavljam da onaj ko zna šematski prikaz američke rakete ,da mu i ne predstavlja neki veliki napor da na tim raketama izgradi sopstvenu "verziju" iste... (kao što su to radili Sovjeti ,Izraelci ,Francuzi itd...)

Ameri su jako striktni ,oni smatraju da sve zemlje "NATO" pakta "MORAJU" biti nauružane isključivo Američkim nauružanjem ,a pošto su oni vodeća članica NATO pakta, svi moraju da slušaju gazdu jel gazda se može jako naljutiti!
S druge strane NATO pakt i nije ništa drugo do tržište na koje Ameri računaju da će plasirati svoje vojne produkte ,i da će svojim uticajem "nadomjestiti" nedostatke tih produkta...
Mnoge NATO članice kupuju Američke helikoptere ,avione ,rakete ,terence ,kamione ,radarsku opremu iako postoji oprema od "konkurenata" koja je uvjek gotovo bolja i kvalitetnija ,i uz to čak i jeftinija!

Taj Balans je jako bitan ,a s vremenom će doći i do opredjeljenja - zapad ili istok ,jel Ameri su striktni po tom pitanju ,sjetimo se Busha i njegove izreke :"Ko nije s nama - protiv nas je" !

Ja iskreno sam protiv NATO i EU ,jel mislim da je to i više nego nestabilno ,s druge strane smetaju mi lobiranja kojekakvih nacionalnih fanatika i dijasporaša prema čijim težnjama i pritiscima EU politika jako popustljiva ,te se to da i primjetiti!
Imam preveliku fobiju od nove Jugoslavije ,sve te "zajednice" su mi odveć previše bijedne u očima ,zato je po meni "Švica" Bog!
Oni nisu u sastavu ničeg a pozitivno uzimaju kajmak sa svačijeg mlijeka...naravno kroz vid kamata! Ja bih po uzoru na Švicu ,lijepe odnose sa svima ,a ne biti u "savezu" ni sa kim!
Svi se savezi raspadnu prije ili kasnije ,pa i ta EU će se raspasti ,neko će htjeti mirnim putem a neko i nasilnim van ,ko može garantovat da tu neće doći do nekih "novih" ratova?

Ionako EU nije ništa drugo do grabljiva ruka Britanije ,Francuske ,Njemačke i Italije koje su istrošili svoje resurse pa sad stavljaju šapu na tuđe.....
Miro
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby treb on 20 Oct 2009, 14:47

Miro wrote:zato je po meni "Švica" Bog!
Oni nisu u sastavu ničeg a pozitivno uzimaju kajmak sa svačijeg mlijeka...naravno kroz vid kamata! Ja bih po uzoru na Švicu ,lijepe odnose sa svima ,a ne biti u "savezu" ni sa kim!

Ovo više i nije točno. Posljednjih su godina itekako pod pritiskom EU i nakon financijske krize, pogotovo SAD-a, jer su mnogi menadžerčići svoje ogromne bonuse i malverzacije prebacili u Švicu na tajne račune. Stoga je Švica, a isto tako i zemljice u okruženju (prvenstveno Luxembourg) prisiljen itekako otkriti svoje bankarske tajne Amerima. Istina, znaju švicarci da bi instantno otkrivanje podataka o računima preko noći doslovno uništilo njihovu kantonalnu tvorevinu i financijsku stabilnost treće valute svijeta. Zato su umjesto da otkriju američkom DOJ tajne o svim računima njihovih građana ipak pristali na puno blažu varijantu, samo da potvrde da li američki građani s DOJ-ove liste posjeduju račun kod njih, pa onda i vjerojatno još poneki detalj o transakcijama s tog računa (iznosi vjerojatno isključeni).

Ta Švica ide svom kraju. Bar mi s foruma to znamo. ;)
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby treb on 20 Oct 2009, 15:09

Firewall wrote:Naravno treba napomenuti da si švica i može priuštiti da bude neutralna jer su i financijski i ekonomski praktični neovisni za razliku od mnogih drugih zemalja...

Hm, neovisnost u kom smislu? Istok-zapad? Nisam baš siguran da su jednako neovisni od Rusa i neovisni od Amera, ako me kužiš što mislim. ;)
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby Miro on 20 Oct 2009, 21:57

Nije tačno da male zemlje nemaju izbora....Svi imaju izbora ,i svaka država odlučuje za sebe i svoj narod.....Hrvatska je odlučila da hoće u EU ,svaka čast podržavam ,ali to ne podržavam i za svoju zemlju,naravno sve je pitanje politike (interesa) ko će šta dobiti ulaskom u NATO i EU?
Neutralnost nije skupa već neophodna ,a u neutralnosti se može biti svoj na svome i odlučivati o svojoj sudbini!
Po meni neutralnost je najbolja opcija malih zemalja ,treba svakako poštovati druge zemlje i velike i male podjednako ,ali prije svega treba poštovati sebe ,voljeti sebe i odlučivati za sebe!

Dakle polazim od svoje porodice ,meni recimo ne odgovara Audi a4 ,skup je ,rezervni dijelovi su skupi ,odrzavanje je skupo ,puno troši i preskup je za moj buđet ,iako je lijep ,brz ,dobar ,udoban ,ali ,ipak van mog buđeta ,ja ću onda sebi kupiti Dachiu a ne Audija...Dakle Njemačka nemože meni i mojoj porodici da "naredi" da mi kupimo nešto ,ako nam to nešto ne odgovara ... ista stvar je i sa državom ,ja nemogu da shvatim da Amerika ili Rusija mogu nekome da narede šta da kupi ,čak i ako to što neka država "mora" da kupi očigledno nije ono što je ona tražila, što joj treba i šta hoće....
Postoji nešto što se zove "sloboda odabira" ,a konkurenti su ti koji se nadmeću oko svojih ponuda i cijena...Osnova tržišta je upravo u konkurenciji ,dakle ko će ponuditi više za istu cijenu ,ili isto za manju!
Ako Amerika uslovljava države članice NATO-saveza šta da kupe ,onda tu nema "Slobode" jel valjda osnovno načelo slobode jeste pravo na sopstveni izbor ,mozda taj izbor je i krivi ,ali svejedno je sopstveni i kao takvog ga treba poštovati....Osim toga ,ako Amerika i Rusija "nameću" svoje produkte kroz političke pritiske,onda tu nema više ni prave konkurencije ni slobodnog tržišta....i prije nego se okrenete oko sebe ,druge države će isto onda primjenjivati pritiske i prisiljavati nas na njihove produkte ,tako recimo Njemačka će nas prisiljavati na njihove aute ,Kina na rižu ,Brazil na kafu i kukuruz ,Švicarska na čokoladu i satove itd itd itd....
Onda tu slobode "Izbora" nema ,i onda treba "svakome" udovoljiti što je naravno "NEMOGUĆE"!

Dakle Hrvatska ako joj trebaju "avioni" nek si kupi ono što joj odgovara ,što odgovara njenim pilotima ,aerodromima ,budžetu a ne da kupi ono što odgovara Americi ili Rusiji!
Nek se Rusi i Amerikanci natječu za ugovor ali ravnopravno kao i drugi učesnici bili oni Šveđani ,Albanci ,Kinezi ili Afghanistanci...
Miro
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby Miro on 20 Oct 2009, 22:31

Firewall wrote:Bojim se da nije sve tako crno bijelo, jer u svijetu postoji niz nazovimo to tako "ekskluzivnih klubova". Da bi se mogla kupiti određena "roba" mora se nužno biti član jednog ili više takvih klubova, bez obzira koliko novaca imao. Pa tako možemo čuti na tv-u kako se pristupanjem određenim "klubovima" otvaraju "određena vrata" ili "oslobađaju" određeni fondovi za ovo ili ono...

Ekskluzivni klubovi?
Onaj ko ima para ,taj će ući u svaki ekskluzivni klub i popiti piće bez da bude član istog.....
Prijatelju ,para vrti tamo gdje burgija nemože ,puno puta u životu ova teza se dokazala i pokazala tačnom ,a za pare svako će raditi šta hoćeš i kako hoćeš!
Onaj ko ima para ,nemora on da "zove" Ameriku ,ona će njemu sama doći i ponuditi svoje proizvode ,zato što odlično zna da ako oni ne prodaju ,onda će prodati ili Rusi ili Kinezi!
Bojim se da na tom terenu nema pravila ,a ekskluzivni klubovi nisu ništa drugo do osiguravanja tržišta za svoju robu......Dakle ništa drugo do eliminacija konkurencije....

Sve u životu se gleda kroz valutu!
Poznata Švicarska izreka :"Nemoj mi pametovati koliko si pametan ,pokaži mi bankovni račun da vidim koliko si pametan"!
I Ćire Blaževića na čuveno pitanje zašto svi fudbaleri imaju "Avione" od žena :"Sine koliki ti je konto ,toliki ti avion"!!!

Nažalost bojim se da je u pravu !
Miro
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby treb on 21 Oct 2009, 08:50

Uf Miro, previše idealizma pokazuješ. Nažalost, nije sve, a u svjetskoj međunarodnoj politici baš ništa, tako crno i bijelo. A najmanje pošteno.

Da ne ulazim u elaborat svjetskih prilika posljednjih godina, samo vrlo kratko i nemam namjeru ići objašnjavati zašto je nešto tako kako je. Činjenica je da danas u svijetu imaš jednu stranu (SAD i saveznike - NATO ili ne-NATO) protiv upravo popisa ovih nezavisnih o kojima pričaš. Kuba, Sj. Koreja, Venezuela, Iran... Budi siguran da čak i u maloj rupici na karti kao što je Slovenija, SAD itekako ima svoje prste - uostalom Slovenci su se ne jednom konzultirali s Washingtonom kakve i koje korake u vanjskoj politici moraju poduzeti. Možda nisi pratio, ali bila je baš afera prije godinu-dvije iz tog razloga.

Ameri imaju svoje prste svugdje. Zapravo, zanimljivo je da su si oni sami kreirali svoje neprijatelje u svim ratovima u kojima su sudjelovali od WW2 naovamo. Da ne spominjem u koliko su državica utjecali na to tko će biti na vlasti. Uvijek se radi o nekome tko je blizak razmišljanjima SAD.

A tek da se dotaknemo dolara kao svjetske valute i zašto je 85% zajmova odrađeno upravo u toj valuti, zašto se trgovina naftom, zlatom, imenuj_robu_po_izboru uvijek vrti u dolarima... Veliko je to zaleđe i čitav taj sistem je vrlo osjetljiv na izmjene. Otuda i politička i vojna snaga SAD-a, a kad vidiš kakav nakaradni demokracijski sistem imaju i shvatiš tko zaista postavlja američkog predsjednika=vladu, zapitaš se neke stvari.
Uf, glava me zaboli kad uopće pomislim o cijeloj bijelosvjetskoj zavjeri koja se oko nas odigrava. Bolje da stanem.
Image
treb
Site Admin
Site Admin

PreviousNext

Return to Zrakoplovstvo