Hrvatski migovi i njihovi piloti (Danijel Borović)

Re: Hrvatski migovi i njihovi piloti (Danijel Borović)

Postby relay station on 29 Sep 2008, 15:01

nije uopce nocni..al nema veze autori teksta izglesa su neki novinari ala kresimir zabec..poletio je još u vidnom djelu dana a sletio u pulu vec kada je padao mrak i jedva je uopcio pistu ..
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Riker on 29 Sep 2008, 15:02

Hvala na videu!!

Pa kako je tako dugo letio, MiG ne može baš letit 100 godina a od Želje do Pule je sa tom let-lampom brat bratu 15 minuta.
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby FirewireHR on 29 Sep 2008, 15:14

Evo jedan video na ovu temu:
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby Riker on 29 Sep 2008, 15:23

Jeli a kako to da nigdje nisam naišao na podatak o i jednom dogfightu u vrijeme rata?

Područje ratovanja je bilo usko, aerodromi su bili relativno blizu, pa mi je čudno kako recimo ako se već vidjelo da su se digli avioni i idu prema nekom mjestu, da se sa naše strane nije digla avijacija, ili obrnuto?
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby treb on 30 Sep 2008, 12:15

Riker wrote:Jeli a kako to da nigdje nisam naišao na podatak o i jednom dogfightu u vrijeme rata?

Područje ratovanja je bilo usko, aerodromi su bili relativno blizu, pa mi je čudno kako recimo ako se već vidjelo da su se digli avioni i idu prema nekom mjestu, da se sa naše strane nije digla avijacija, ili obrnuto?

Pa kud ćeš se s rogatim bosti?!? Nije baš bilo pametno riskirati tih par MiG-ova koje smo imali za dogfightanje u situaciju kad je s druge strane isti ili nadmoćniji lovac. Jedini dogfight za kojeg sam čuo je bio tek 6.8.1995., ali su se nakon malo manevriranja i jedan i drugi avion povukli i od svega nije bilo ništa.
Image
treb
Site Admin
Site Admin

Postby Riker on 30 Sep 2008, 13:53

Tako sam nekako i mislio, ovo šta si zadnje rekao, ko kaže da nije bilo još takvih događaja...

Jer iako je JRV bilo jako 1991., ne znam baš dali su sa istom snagom mogli raspolagat 1993,4 i 5.

Jel uopće 29-ka imala kakve zadatke?
Od izvora 2 putića
Riker
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby relay station on 30 Sep 2008, 14:43

Riker wrote:Tako sam nekako i mislio, ovo šta si zadnje rekao, ko kaže da nije bilo još takvih događaja...

Jer iako je JRV bilo jako 1991., ne znam baš dali su sa istom snagom mogli raspolagat 1993,4 i 5.

Jel uopće 29-ka imala kakve zadatke?
dobro pitanje reci su ti samo jedno..kad su 29ke došle na batajnicu 87 lad je pocelo letenje intenzivnije vrsene su borbe(simulirane)izmedu 29ki i tamosnjih eskadrila 21 reci cu ti doslo njegove rijeci..nas 6 u migovima 21 smo se gadno morali namucit protiv jedne jedine 29ke..mislim da sam dovoljno rekao znaci to su rijeci covjeka koji je imao privilegiju letit krilo uz krilo sa 29kama i radit vjezbe protiv njih...inacer nijedna nije pala za vrijeme rata u hrvatskoj..jedna pogođena ali se vratila.
ima zanimljivost kad su 29ke došle došla su i 2 njihova pilota rusa...tu ima jedna anegdota jer nije im bas išla komunikacija sa tornjerm ai istini za volju nisu se ni trudili ju ostvarit
Last edited by relay station on 30 Sep 2008, 14:46, edited 1 time in total.
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 30 Sep 2008, 15:06

Riker wrote:Hvala na videu!!

Pa kako je tako dugo letio, MiG ne može baš letit 100 godina a od Želje do Pule je sa tom let-lampom brat bratu 15 minuta.

Sjećam se dotičnog događaja, nije baš direkto letio za Pulu već je još prokrstario po jadranu, tak neš i onda se uputio za Pulu, kamionima su mu osvjetlili pistu, iako nikad nizam skužio zašto, dali Pula nema osvjetljenje, nije bilo struje, uništen aerodrom ili što...
LupusREBEL

Postby JoZ@ on 23 Feb 2009, 15:27

LupusREBEL wrote:kamionima su mu osvjetlili pistu, iako nikad nizam skužio zašto, dali Pula nema osvjetljenje, nije bilo struje, uništen aerodrom ili što...

pulski ajrodrom je bil najzajebaniji za razminiravanje
zbog kojekakvih specijalnih upaljaca koje su postavljali
a kolko sam cul od kolege oni osjetljivi na svjetlost
veli tih je bilo najvise + ostale gadarije
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby LupusREBEL on 23 Feb 2009, 18:26

To je aredrom Zemunik, samo tamo su postavili optičke upaljače, aerodrom je napušten tj predan u ustaške ruke...
LupusREBEL

Postby JoZ@ on 23 Feb 2009, 18:59

prema mojim informacijam tog je bilo na pulskom
i u skoli za pirotehnicare se pisalo da je bil najzahtevniji za razminiravanje
za zemunik nemam nikakvih informacija o miniranju
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby z3r0c00l on 23 Feb 2009, 19:10

Negdje sam na netu procitao da je slicno bilo i na Udbini (mislim na opticke upaljace), pa Joz@ ili Lupuse ako vam se da napiste par rijeci o tome jer mi se nekako cini da ste vi s tim najbolje upoznati-mislim na samu tehniku rada tih upaljaca.
z3r0c00l
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby JoZ@ on 23 Feb 2009, 19:20

uf negdje je bila slika tog upaljaca

uglavnom radi na principu
postavis ga u mrak
npr. zakopas il stavis u ormar, kutiju il nes takvo
aktiviranje dolazi kad taj upaljac bude osvjetljen
znaci otvoris ormar i BUUUUM!!! naravno ak si to napravil po danu :D

za udbinu znam da takvi tam nisu koristeni
mozda su pronadeni
frned ju je razminiravo pa mogu sa sigurnoscu rec

p.s. upaljac je malo preglomazan i ima boljih rjesenja od njega a i radi na 9V bateriju
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby LupusREBEL on 23 Feb 2009, 23:41

Da, Udbina, poginula dva pirotehničara...
LupusREBEL

Postby Let_lampa on 24 Oct 2009, 11:02

Riker wrote:Hvala na videu!!

Ja sam čuo da je let trajao 32 minute. Nije išao direktno Biać-Pula već obilazno preko "Vrpolja".
Kažu da je taj dan a pogotovo navečer bila jako loša meteo-situacija u smislu vidljivosti a i vrijeme se kvarilo dolaskom fronta.

Avion je iz Bihaća poletio u 18:33 i obzirom na dio godišnjeg doba, tj. računanja vremena po zimskom, zapravo prirodnom vremenu, tada je već pao mrak.
Dakle, ipak je let bio noćni.

A što se tiče vremena trajanja leta, pa u samome video spiker govori da je zbog lošeg vremena, prvo morao ići prema Paga a tek onda u potragu za pistom slijetanja pored Pule.
Let_lampa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Next

Return to Zrakoplovstvo