Vojna vozila i letjelice : A-10 Warthog

Vojna vozila i letjelice : A-10 Warthog

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 12:00

Riker wrote:Iako su većini na listi omiljenih letjelica redovito F klasa aviona, meni nekako je ovaj leteći morž najlijepša pojava na nebu.

Zašto - pa jer je toliko ružan da je lijep, učiknovit na ratištu...

Tehnikalije - možete i sami naći na internetu.

Od onih najosnovnijih stvari tu su;

Image

Od oružja, šta god nosio, nije bitno osim njegovog topa u njuški aviona...doduše, strojnica je toliko velika da zauzima velik dio trupa aviona pa je čak i prednji stajni trap pomaknut nekoliko cm u stranu da nesmetano stane ova grdosija od artiljerije.

Image

Image

I još jedna za usporedbu...
Image

Ne znam šta još reć, ovaj A-10 ili bolje rečeno, leteća strojnica, je zbor lijepih brojki i cifri koje su sve vezane samo za to čudo od strojnice.

1900 kg teška, sa municijom. Strojnica može ispucati ~4000 rundi u minuti, ali to zbog sile koju pljuca proizvodi i temperatura, nije moguće.

Avion u sebi ima 1350 komada 30 milimetarskih metaka. 2 metra cijevi znači da na 4 km pljuca ima dovoljnu preciznost.

Image

Image

Isto tako, GAU-8 strojnica je prva na svijetu bešumna puška. Jer su meci brzine oko 1 mah. Što bi značilo da prvo čuješ kako lupaju oko tebe, a tek onda čuješ stvarni pucanj.

Ali najčešće ga nečuješ. :D

Kad je trajao Zaljevski rat, a ja skupljao makete aviona, stari je jednom prilikom spomenuo nekog "Tank killera" kojeg su spominjali na telki. Ja nisam tada skužio zašto tenk kiler. Ali zahvaljujući servisu YouTube sve mi je jasnije.

Nema se šta reć, baš sam danas o tome divanijo sa Firewireom, pa kao šta cijeli dan imitiram zvukove ove pljuce, evo par linkova da pogledate, a ja ću nastavit sa...FRRRRRRRRRRP.

:D

http://www.youtube.com/watch?v=SWAaZnALTYc

http://www.youtube.com/watch?v=swAgSGOW_mk

http://www.youtube.com/watch?v=1sCnNl1PuTQ

I evo šta se dogodi kad se nađete u prijateljskoj vatri od strane A-10 :D

http://www.youtube.com/watch?v=6NiNbzu131Y

FRRRRRRRRP!
admin2

Re: Vojna vozila i letjelice : A-10 Warthog

Firewall wrote:Inače zrakoplov je u stanju letjeti bez 2/3 jednog krila, bez jednog motora i djela repa i to samo tako, bez frke.
admin2

Riker wrote:Točno tako Firewall, i to sa ŽENOM pilotom.

Image

Image

Tako da ova spodoba je definitivno ajatola zračnog rok en rola :D :D

Evo jedna iz bliza

http://www.youtube.com/watch?v=0Kgusd1rN6E

FRRRRRRRRRRRRRRRRRP Image
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 12:01

Riker wrote:A evo jednog drugog ljepotana, koji leti bez jednog krila.

http://www.youtube.com/watch?v=e1aKxAN7bAs
admin2

Firewall wrote:
Riker wrote:A evo jednog drugog ljepotana, koji leti bez jednog krila.

http://www.youtube.com/watch?v=e1aKxAN7bAs

Spasila ga je brzina kojom je povećao uzgon preostalih letnih površina i FBW sustav (kao kod F-117) koji automatski kompenzira i upravlja preostalim letnim površinama u svrhu održavanja leta zrakoplova. A ona snimka A-10 pri polijetanju je strava. Bio sam siguran da će snimatelj past na guzicu kad ovaj preleti preko njega...
admin2

Riker wrote:Kažu i da je to zbog konstrukcije aviona, avijonike, širokog hrpta, i velikih elerona...a i nije mu baš cijelo krilo falilo...

I ovo šta kažu u videu, da se ponaša, aerodinamički gledano, kao raketa, kad postigne konkretnu brzinu...

Meni je više jezivo kako je ostao avion čitav a benza pršti iza njega...toliko je valjda trup napravljen dobro da miče zrak skroz od motora.

Ali koliko benze A ĐABE :( :(

:lol:
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 12:02

Firewall wrote:Nešto slično je i sa MiG-om 21 koji sam po sebi raketa i ima male letne površine. Pri određenim brzinama vjerojatno se nebi ni osjetilo da mu fali dio krila, te su tu nadovezujem na jednu zgodu kada se 21-ica vratila iz "Oluje" sa zakvačenim komadom bora u krilu a njemu ništa. Pilot kaže da mu je malo avion drhtao dok je letio ali mu nije bilo niš sumnjivo....
admin2

Riker wrote:
Firewall wrote:nadovezujem na jednu zgodu kada se 21-ica vratila iz "Oluje" sa zakvačenim komadom bora u krilu a njemu ništa. Pilot kaže da mu je malo avion drhtao dok je letio ali mu nije bilo niš sumnjivo....

Eh...kad bar nebi naši avijatičari škrtarili na video materijalima iz te akcije...

A bome zakačit bor...taj mora da se fino obrušio...
admin2

treb wrote:
Riker wrote:Eh...kad bar nebi naši avijatičari škrtarili na video materijalima iz te akcije...

Jel ima neki rok u kojem svi ti dokumenti prestaju biti vojna tajna?
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 12:03

Riker wrote:Nakon 50 godina se otpečaćuju nekakve državne tajne, dokumenti i to...

A za vojne...kad im se sprdne...znači nikad...
admin2

Firewall wrote:
Riker wrote:
Firewall wrote:nadovezujem na jednu zgodu kada se 21-ica vratila iz "Oluje" sa zakvačenim komadom bora u krilu a njemu ništa. Pilot kaže da mu je malo avion drhtao dok je letio ali mu nije bilo niš sumnjivo....

Eh...kad bar nebi naši avijatičari škrtarili na video materijalima iz te akcije...

Postoje svi video uradci iz oluje, odnosno snimljeni su iz kamere montirane na MiG-ove samo ih još nisam imao prilike vidjeti, ali tu i tamo se pojavi neki isječak.
admin2

LupusREBEL wrote:
treb wrote:Jel ima neki rok u kojem svi ti dokumenti prestaju biti vojna tajna?

Ima, 30 godina ako ima oznako "Strogo Poverljivo" sad po novijem zakonu neznam kak se zove, po starom je bilo "Vrlo povjerljivo" evetualno ako se proglasi državnom tajnom onda kad sabor odluči (tj odbor za tajnost dokumenata) da prestaje biti državnom tajnom.

No JNA oficiri tu obavezu su malo preozbiljno shvatili...
admin2

treb wrote:Znači, još nekih 15-tak cca. Do onda ću imat 50, vjerojatno me i prođe volja za svim ovim. :)
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 12:04

Riker wrote:
LupusREBEL wrote:Ima, 30 godina ako ima oznako "Strogo Poverljivo" sad po novijem zakonu neznam kak se zove, po starom je bilo "Vrlo povjerljivo" evetualno ako se proglasi državnom tajnom onda kad sabor odluči (tj odbor za tajnost dokumenata) da prestaje biti državnom tajnom.

No JNA oficiri tu obavezu su malo preozbiljno shvatili...

U Želji ima ko zna koliko metara filmskih vrpci.

Da se javi netko kod nekog starog iskusnog kamermana, da se izvidi koje su šanse za restauraciju.

A šta se tiče papira, jedan "paket" je u Željavi kojeg se skupilo ali nije iznijelo van :D
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 12:04

Firewall wrote:
Riker wrote:...A šta se tiče papira, jedan "paket" je u Željavi kojeg se skupilo ali nije iznijelo van :D

Kad ide netko usput da pokupi "paket", ako nije problem.
admin2

Next

Return to Zrakoplovstvo