Posjet Željavi (16.10.2007.)

EXLUZIVNO: Snimke aerodroma dok je bio u operativnom stanju! Nigdje prikazano! Pogledajte obavezno! Foto i video materijal u boji!

Re: Posjet Željavi 16. 10 2007.

Postby LupusREBEL on 08 Sep 2008, 08:11

bostjan wrote:
danbara wrote:jednom je neko rekao kako je lift razmonitran i odnesen, al ovdje se mogu vidjeti ostaci kabine lifta, vodilica, celicnih uzadi itd sto kaze da je lift bio na svom mjestu u trenutku eksplozije i to vjerovatno u donjem polozaju sto opet objasnjava pokidane pomocne stepenice unutar okna

:P nije niko prvo brusilicom ih posjekao sve redom pa onda minirao lift :P
(mala digresija)

potpuno si u pravu cjeli lift je napravio ovaj čep.verovatno kad je došlo do eksplozije kabina lifta bila je ispod a silna detonacija sve je ugurala gore pa čak one stepenice evo jedne na toj fotki gomile željeza.
Image
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 08 Sep 2008, 08:11

bostjan wrote:
hrvojem wrote:Zanimljivo je da gledajući iz okna, odozdola, ostaci tih stepenica izgledaju kao da ih je netko vrlo precizno i strpljivo otpilao. Potpuno ravni odrezani željezni profili koji nekih 1-2 cm izviruju iz oplate okna.
Potpuno mi je nezamislivo koja je to bila silina eksplozije da pogurne sam lift ili neki dio njegove konstrukcije koji bi tako otpilio te stepenice....
nevjerojatno.

težina jedne vodilice je 90kg dužina 5m i na svakih 2m je fiksirana u zid sa nosilcima.ako je jašak dužine 30m onda je to15 tih nosača a imaš 4 vodilice.
i sva ta silna detonacija sigurno je rušila sve ispred sebe.ali ko zna možda su i odpilene.
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 08 Sep 2008, 08:12

Firewire wrote:Sada definitivno nema sumnje da je detonacija na donjoj stanici "obrijala" na suho okno lifta i nabila čep, pa bi samim time svaki pokušaj penjanja kroz grotlo lifta bio besmislem u smislu da se uđe u KT.

Vidim na ovoj slici da cijevi oko KT-a imaju rupe od gelera(?)
http://www.mycity.co.yu/slika.php?slika ... 170196.JPG
Znači bilo je nekakvog pucanja po ovome položaju.
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 08 Sep 2008, 08:12

petrova_gora wrote:...istina, one slike okna od firewirea gdje se vidi gore "čep" od metala odnosno ostataka lifta, to je definitivno to, kao i smjer detonacije. Nema sumnje te su slike bile od okna lifta iako su mnogi tvrdili da to nije to.
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 08 Sep 2008, 08:13

ujo wrote:Pozdrav svima...

Prvo želim čestitati Lupusu za zaista hrabar i odvažan poduhvat.
Svaka čast majstore...

Pretpostavljam da si u KT ušao kroz otvor prozora. Da li si možda bio na terasi?

Šta je na zadnjim dvjema slikama, prije onih žarulja za signalizaciju?

Podrav
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 08 Sep 2008, 08:17

petrova_gora wrote:...zaboravih, dobro da se niko nije penjao kroz okno lifta jer nebi mogao prijeći taj "čep" a i mogao je nastradati od pada sabijene metalne skalamerije...
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 08 Sep 2008, 08:18

ujo wrote:Firewire:

Hvala na odgovoru...ali mi baš nije jasno na koji način bi se čak i uz pomoć "rampe" kopao tunel za okno lifta, ako bi se kopanje vršilo odozdo prema gore.

Ja i dalje mislim da je okno lifta kopano kao što se i bunari kopaju, prema dolje. A sam KT nije sporan. Tu rampe i skele i ostale građevinske "fore" imaju smisla.

Pozdrav
LupusREBEL

Firewire wrote:
ujo wrote:...ali mi baš nije jasno na koji način bi se čak i uz pomoć "rampe" kopao tunel za okno lifta, ako bi se kopanje vršilo odozdo prema gore.

Ja i dalje mislim da je okno lifta kopano kao što se i bunari kopaju, prema dolje. A sam KT nije sporan. Tu rampe i skele i ostale građevinske "fore" imaju smisla.

Pozdrav

Pa misliš dobro, prema dole, odvoz materijala preko rampe.
Opet ako se išlo od dole prema gore onda je moguće lakkši odvoz materijala kroz galerije...samo sumnjam da je tako jer tunel do lifta je priločno skučen prostor.
Isto tako čini mi se po Lupusovim slikama da je strop KT-a umjetno napravljen (vidi se armatura), pa maskiran sa vanjske strane poslije kao stijena.
http://www.mycity.co.yu/slika.php?slika ... 170203.JPG
LupusREBEL

LupusREBEL wrote:Ovo je najvjerovatnija prostorija za prisilno filtriranje zraka, zrak se dovodi iz objekta "Klek" jer sa vanjske strane nisam vido nikakve cijevi za dovod zraka osim one za pred prostor hodnika.

Image

Skica prostorije

Image

Ovo je ulaz, pancirna vrata su skroz ivitoperena i teško se prolazi pokraj njih, ona su preuzeli glavni udar iz okna lifta ali su ipak izdržale udar, što govori o kvaliteti izrade samih vrata.
Mislim iako su uništena, druga vrata su ostala nedirnuta, znači odradila su svoju svrhu..

Image

Ovo su dva bazena s kvarcnim pjeskom, možda izpod površine nalazi se i aktivni ugljen ali nisam htio kopat po tome, mislim da je strah opravdan od mina iznenađenja...

Image

Tri usisna ventilatora za prisilno uvođenje zraka a i najvjerovatnije da se i mogu hermetički zatvoriti, pošto je lopov poskidao elektromotore nisam baš moga dobro promotrit a pošto sam vidio u drugim atomskim skloništima slične stvari dolazim do tog zaključka.
Još se osjeti strujanje svježeg zraka i to dosta jako, nažalost nisam imao uređaj za mjerenje vjetra da bih izmjerio strujanje zraka kroz te tri rupe, ali je strujanje definitivno bilo jako...

Image

Odavdje se vidi da su druga pancirna vrata netaknuta (izgledaju mi kao vrata na vojnim brodovima tako da su sigurno i nepropusna), a u daljini se vidi otvor/prolaz za lift...

Image

Ovo je ventilacijski sustav koji ide iz te prostorije sa hrpom ventilatora i motora za prisilnu ventilaciju, nema ih, nečinimi se da su skinuti već otkinuti eksplozijom, moje mišljenje...

Toliko o ovoj prostoriji, poslje vaših komentara, nastavak sljedi...
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 08 Sep 2008, 08:19

VOSt wrote:Firewire:
"Isto tako čini mi se po Lupusovim slikama da je strop KT-a umjetno napravljen (vidi se armatura), pa maskiran sa vanjske strane poslije kao stijena."

Armatura se stavlja i u spiljskim prostorima. Tj. moguce je da je iskopana rupa u stjeni i sagradjena kao betonski bunker. A moguce je i da je KT smjesten u tunelskoj prostoriji (kaverni).

Recimo da je jednako moguce i jedno i drugo. Taj je slucaj i sa bunkerima daljinomjera obalnog topnistva koji su nagograđeni na stjenu pa prekriveni zemljom za maskirtanje i boljeg upijanja udara.

Pitanje lupus:
Jel' se sjecas mozda, jer po slikama mi je tesko odrediti, dali su protuudarni ventili i oni iznad pancirnih (dvojnih????) i oni u filterskoj stanici zatvoreni ili otvoreni. Tj. onaj tuljak koj brtvi dali je pomaknut?

Je to netko gazio po pjesku iz kade za filtriranje?

poz.
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 08 Sep 2008, 08:19

LupusREBEL wrote:Otvoreni su ventili...
Gazit se po pjesku nije moglo jer je zid visok 1,5 metara i nema ništa zanimljivo...
A na drugoj slici vidiš da sam ja samo lopaticom malo razmaknuo pjesak (25X50 cm) da bih vidio što je ispod pepela i da bi uzeo uzorke pjeska.
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 08 Sep 2008, 08:20

petrova_gora wrote:ovi bazeni za filtriranje i kvarcni pijesak isti su kao i dole na aerodromu u komandnim komorama...
Image
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 08 Sep 2008, 08:20

LupusREBEL wrote:Da isti su iako mi se čini samo da je strop viši...

Ulaz i hodnik prema Kontrolnom tornju aerodromu "Željava"

Image

Bokocrt

Image

Tlocrt

Image

Pogled i sobe Kontrolnog tornja prema izlazu.
Ovdje nema nikakvih vrata, po mojoj logici eksplozija ih je trebala izbiti prema ulazu ali nije jer ih nema, neznam, možda su bila obična drvena vrata ili nešto deseto, možda za vrijeme boravka vojske gore (neko je napisao da se KT koristio kao osmnatračnica) možda su maknuta da bi ovaj hodnik služio kao sklonište, jer po oštećenjima s vanjske strane tuklo se često po kontrolnom tornju i ima rupa od baš ne malih kalibara (11,7 i 20 mm).

Image

Ovo je stolica koja stoji pokraj ulaza u Kontrolnu sobu Kontrolnog tornja, naravno vidi se da je spaljena

Image

Pogled od izlaza prema kontrolnoj sobi Kontrolnog tornja

Image

Pogled na pod ljevog (i jedinog) pomoćnog hodnika, zanimljivo, kuhalo je dosta očuvano tako i džogeri te metla, hm, zašto aparatura nije mogla ostati tako očuvana...

Image

Pogled u sam hodnik, po mojem mišljenju tu je valjda trebao boraviti stražar ili stražari..

Image

Ventilacijski otvori iznad duplih glavnih ulaz/izlaz pancirnih vrata

Image

Ventili i ventilacijski otvori iznad vrata iz hodnika u sobu kontrolnog tornja

Image

Glavna ulaz/izlaz dupla pancirna vrat slika s vanjske starne

Image

Pogled ljevo od ulaza u kontrolni toranj, terasa, propale su daske a stepenice koje idu blagim padom (od neki 10/15 %) su dosta učavane i idu prema šumi nekih 15-20 metara te prestaju, pokraj tih stepenica vode tri cijevi promjera 20 cm, navjerovatnije vode skroz do trafo stanice, jer idu prema tom smjeru...

Image

Pogled desno od ulaza gdje se vidi (slabo zbog drveća) vanjski zid kontrolnog tornja.

Poslje vaših komentara, nastavak sljedi...
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 08 Sep 2008, 08:21

petrova_gora wrote:...čini se da strop je viši, dok je dole na aerodromu toliko skučen taj hodnik da se jedva može proći...ajoj.
LupusREBEL

Postby LupusREBEL on 08 Sep 2008, 08:21

LupusREBEL wrote:Ljudi ja više nemogu, shvatite...

Dvije noći po hladnoći (u 22.00 sati bilo je -2 C) Image , tri dana po velikoj vrućini (u 10.00 ujutro bilo je + 22 C) Image , spavanje na otvorenom Image Image Image pod je*ački jakom vjetru koji samo da nije ugasio vatru Image ,30 km pješačenja, 200 km puta vlakom (od Ogulina do Karlovca) Image i busom (od Karlovca do Ličkog Petrovog Sela) Image
i natrag Image Image, nalet na razne životinje u šumi Image , na cesti Image Image , objektima Image , žuljeve po nogama, rane od ruksaka Image Image , naleti na moguća minska polja, neeksplodirane MES Image Image, oznake mina Image Image, prazne sanduke mina i streljiva/municije Image Image , špula od poteznih minaImage Image, nemogu više pisat, dajte si truda pitajte što vas interesira a ja sutra nastavljam s pisanjem...

Stvarno sam se potrudio dat vam donekle informacije ali više jednostavno psihički nemogu (neću napisat nešto što je važno) i fizčki, jedva blejim u monitor...

(srećom da je monitor LCD inače neznam da bi i ovoliko izdržao)
>:D<
LupusREBEL

PreviousNext

Return to Foto-Video galerija