Zbirka naoružanja Domovinskog rata - Turanj, Karlovac

Sjećanje na Domovinski rat i ostale ratove na podrucju exYU.

Zbirka naoružanja Domovinskog rata - Turanj, Karlovac

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 16:56

Riker wrote:Evo mali fotoreport sa mog izleta u utrobu Kleka, prespavao sam kod prijatelja u Poljanku i drugi dan popodne se uputio kući.

Nekoliko tjedana ranije kad sam bio kod njega, išao sam preko Saborskog da vidim to mjesto.

Cesta nije baš za vozit, bar ne za moj auto, pa sam ovaj put odlučio ić preko Slunja do KA i na autoput.

Za ovaj muzej nisam znao, ne znam dali postoji neki drugi negdje, ali je bilo smiješno, vozim se prema Karlovcu, dolazim iz smjera Slunja, vide se ožiljci rata, ima jedan birc pored ceste koji se zove "Oluja" i tako :D

I dolazim u Turanj, gledam svoja posla i krajem oka vidim nekakvo oklopno vozilo i top :shock:

Okrećem se na autobusnoj stanici nakon mosta, vraćam se natrag.

Dolazim - ne vjerujem. Izloženi tenkovi, Mig, topovi...ja uzeo aparat i išao poslikat jer sam pomislio da je to neka vojna vježba :D

Onda sam shvatio da je to muzej. Nadam se da će se dovršiti i da će općina Karlovca od toga napraviti nešto vrijedno posjete. Ne kažem da sada nije vrijedno, ali sa obzirom kakve su tamo borbe bile i šta je taj kraj prošao, zaslužio je da taj mali spomen park malo urednije izgleda.

Evo i slika...

Image

Ova spomen ploča je sa druge strane ceste, nisam imao vremena za neke umjetničke fotke ali morat ću jednom doć kad je dan, kadar ovog spomenika, djece koja bezbrižno hodaju okolo i propucanih kuća iza na kojima je zaštrikan vešeraj djeluje zanimljivo...

Image
Oklopnjak Tatra, "Sv. Juraj", M-91

Image
PZO - top, M3 A-1, cal. 94,3 mm...ovako nekako je gledao u nebo na istočno-slavonskim bojištima...

Image
Haubica M-37, 152 mm

Image
Traktor Torpedo u oklopu, zvani Straško M-91

Image
Sa lijeve strane na desno - M4A3 Sherman, samohotka M-36, M-18 Hellcat

Image
M-18 Hellcat x2

Image
MiG 21 bis K (17130) - 6.10.1991. iz Željave krenuo je u napad na kasarnu Oštarije I, oboren PZ strojnicama Browning 12.7mm (odred NZ, Josip Broz i Joško Puškari navodno bili na strojnicama) i pao oko Kamenica. Iz sastava JRV i PVO, 117. avijacijskog puka naravno.

Image
Amfibijska skela

Odmah pitanje za Lupusa - gdje je ta vojarna Oštarije I, i koliko ih ima ako su numerirane u imenu...

Eto ima još slika sa tih ličkih putovanja, uglavnom sa ceste, razrušene kuće i tako...

Ajde da ne otvaram za to temu, evo još motiva sa rute Brlog - Otočac - Korenica - Saborsko - Plaški - LPS - Slunj

Image
Tvornica u Plaškom, ne znam čega...

Image
Lupus - molit ću odgovor - šta je ovo? Ovo je slikano malo nakon skretanja od onog tabora prema Vrbovskom...sigurno znaš šta je to, to jest kako se zove to brdo, prespecifično i čudno izgleda da nema neko ime :D

Image
Spomenik Hrvatskim žrtvama iz Saborskog

Image

Image
Negdje oko Ličke Jesenica

Image
Oko Plaškog...

Image
...

Image
Selo prije Ličkog Petrovog Sela..Vaganac ili nešto tako...

Image
Kolodvor u Plaškom

Image

Image
Birtija u LPS...spominjao sam dnevnik jedne djevojke koja je živila u LPS ili okolici u vrijeme rata. Tu piše da su imali izlaske. Njoj je mama radila na Željavi, a dečko joj je bio u vojsci Krajine. Spominju se i neki generali bla bla bla. Skenirat ću ovih dana...

Image
Jezerce kod Jesenica...ne znam ime, zaboravio...

Image
Crkva u Saborskom

Eto... :D
admin2

Re: Zbirka naoružanja Domovinskog rata - Turanj, Karlovac

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 16:57

Riker wrote:Onda evo još sa dotične putešestije...

Image
Most u centru Ogulina, ako sam dobro zapamtio...

Image
SPC Vavedenja Bogorodice

Image
Spomenik u Plaškom, negdje na netu naišao sam na poll "koliko mu dajete vremena da će biti na mjestu"...eto valjda je u tim krajevima i dalje "vrući teren"...

Image
Lupus Rebelova otadžbina...

Image
Negdje kod Ličkih Jesenica...

Image
E majkemi nikako da zapamtim ime ovog položaja, ovo je slikano iz sela Željave, jel to Vaganac ili kako se zove...rezervni položaj, sjećam se da sam vidio radare tamo kad sam sa starim bio u obilasku 95...
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 16:58

LupusREBEL wrote:Postojale su dva skladišta ex JNA, nalazila su se na križanju pruge za Zagreb-Rijeka-Split, do nedavno kad ste išli za Split (Šibenik-Zadar) morali ste u Ogulin gdje se lokomotiva mjenjala, sad u Oštarijama direktno vlak skreće za Split, e prije tog skretanja nalazilo se VSK "Oštarije" intedanske opreme koje je ostalo čitavo, donekle, u biti većina je uništeno, neke slike sam objavio pa kad budm imao volje opet ću objaviti samo tamo više neidem mobitelom već digatalcem, no u nastavku prema Ogulinu jedan krak pruge se odvajao u VSK "Oštarije II" to je skladište bilo s UBs, ono je detaljno uništeno, čak temelji na nekim zgradam su pomaknuti, uništeni itd. Tos u ta dva skladišta, postojalo je skladište osobnog pješačkog naouružanja koji je bilo ujedno i prisilno gazište s plotonjerama, tkz. VSk "Poredice" poslje pretvoreno u vojarnu od Hrvatske Vojske, te VSk "Plaški" kje je bilo naj novije (završena izgradnja pred rat) sanitetske opreme. Možda je još koje bilo samo meni nije poznato.
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 16:58

LupusREBEL wrote:Slika br. 1 prikazuje most u središtu Oštarija (10 km od Ogulina prema Josipdolu) sad je most sređen, ipak je Julin ponor malo dublji neki 50 metara od ovog korita suhe Dobre, naime i ovdje voda teče kad se umjetno jezero napuni pa puste vodu za protok, do njega je pravi most...

Brdo?
Jel ti to mene onako s strane, to je opjevani Klek, ako si čitao od Ivane Brlić Mažuranić "Priče iz davnine", kao naprimjer "Šumu Striborovu" "Regoča" i sl. oni su se spustili s tog "brda", po slikama vidim da si bio prošle godine (1997) pri kraju ljeta u Ogulinu, jer sponik u Plaškom otvoren je tad, a isto hotel Frankopan je otvoren u ljetu 1997. godine.
Inače "Klek" je i zaštitni znam Hrvatskog Saveza Planira i njegov se obris nalazi u logu.
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 16:59

Riker wrote:
LupusREBEL wrote:Slika br. 1 prikazuje most u središtu Oštarija (10 km od Ogulina prema Josipdolu) sad je most sređen,

I kako sad od tog mosta do bivšeg skladišta? :)

http://croatica.botanic.hr/~toni/HBoD-K ... ogulin.jpg

LupusREBEL wrote:Brdo?
Jel ti to mene onako s strane, to je opjevani Klek, ako si čitao od Ivane Brlić Mažuranić "Priče iz davnine", kao naprimjer "Šumu Striborovu" "Regoča" i sl. oni su se spustili s tog "brda"

Čitao sam Mažuranićku ali stvarno se ne sjećam da je spominjala Klek.

LupusREBEL wrote: po slikama vidim da si bio prošle godine (1997) pri kraju ljeta u Ogulinu, jer sponik u Plaškom otvoren je tad, a isto hotel Frankopan je otvoren u ljetu 1997. godine.
Inače "Klek" je i zaštitni znam Hrvatskog Saveza Planira i njegov se obris nalazi u logu.

Ovo?

Image

Meni je bio taj vrh čudan, specifično izgleda, pa sam mislio da su to Samarske stijene :oops:

Spomenik otvoren? Znači, sad ako tamo odem - nema ga? LOL o bože...

E da bio sam 2007. tamo :wink:

Inače, moram reć, kad sam od Poljanaka krenuo za doma tom cestom, ok do Saborskog sam trepetao i vozio cik-cak jer je ona cesta stvarno groblje, ali kad sam to prošao onda sam uživao u krajoliku...točio u Josipdolu, sve je bilo nekako pusto, a onda pred večer - Ogulin.

Ogulin izgleda jako uredno i pitomo, a jedino mi je žao da nisam posjetio spomenik mom kralju imenjaku, no to ćemo slijedeći put obaviti...

Lupus dali si možda upoznat sa imenima kao Jaketić ili Balkovec (vozio je istu kramu ko i ja - R5 :D)?

Ne znam sad dali pratiš autosport, ali Ogulin je popularan po svojim brdašima, a meni se sad upalila lampica Autoklub Klek - zašto Klek :D
admin2

admin wrote:
Riker wrote:http://1337image.com/images/1896.jpg
E majkemi nikako da zapamtim ime ovog položaja, ovo je slikano iz sela Željave, jel to Vaganac ili kako se zove...rezervni položaj, sjećam se da sam vidio radare tamo kad sam sa starim bio u obilasku 95...

To je brdo Čelopek.
admin2

LupusREBEL wrote:Kod tog mosta, s glavne ceste siđeš (znači neideš na most već na cestu suprotno nje) koja počinje da ti je s ljeve strane kapelica i neki spomenik a desno ti je dućan mješovite robe "Kengur" (možda je zatvoren nisam ziher) i kreneš uz brdo do kraja i nako 700-900 metara dođeš do raskrižja gdje stoji znak koja je glavna ceta i putokaz za Želježnički kolodvor, ako nastaviš ravno ispadaš na "Oštarije I" ako kreneš prema željezničkom kolodvoru ispadaš na "Oštarije II".

Samarske u stje , skupa s Bijelim stjenama iza tog "brda", to ti je Klek, imaš i onu pjesmu "Oguline, Oguine, da ti nije Kleka vidio bi se iz daleke..."

Pa svake godine se održavaju neke utrke od Turković sela do Kneja (podnožja Kleka) a lika ienom nepoznam, moraš uzet u obzir da sam ipak ja iz Zagreba a ne iz Ogulina.

Ako misliš na spomenik kralju Tomislavu, prošao si pokraj njega, između semofora i ovog spomenika "Braniteljima Domovinskog rata", imam u kompu slike pa ti pošaljem, što se tiče naziva "Klek" dosta imaš tih naziva, ima pukovnik Klek iz 7. Gardijske brigade koji je objavio 5-6 knjiga iz Domovinskom ratu dok je bio u 1. A Brigadi ZNG RH, pa kad se bojna "Oblak" odvojila od 1. GBr i prešla u 7. GBr, imaš tajne nazive, brada itd Klek brdo, kao Zatona na moru...

Nepratim sportski automobilizam iako mi susjed ide naživce kad se priprema za utrku, naime preko tjedna radi kao mehaničar a preko nedelje nbrijava pile, onda bi mu zolju ispucao u radionu..
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 17:00

Riker wrote:
LupusREBEL wrote:Nepratim sportski automobilizam iako mi susjed ide naživce kad se priprema za utrku, naime preko tjedna radi kao mehaničar a preko nedelje nbrijava pile, onda bi mu zolju ispucao u radionu..

Nemoj tako kume hahaha :)

Hvala na smjernicama :D
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 17:00

relay station wrote:brdo calopek izdvojeni radio relejni centar aerodroma zeljava.. evo nekih slika ovoga rrc sa mc svega par a to bi bio poziv za strucnjake iz nuf-a za obilazak http://www.mycity.co.yu/Vojno-tehnicka- ... tml#448289
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 17:01

treb wrote:Budući da su mi korijeni po starome iz tog kraja (Saborsko), ova dionica s fotoreportaže mi je više nego poznata. Tvornica u Plaškom je bila neka drvna industrija ako se dobro sjećam. Jezerce se zove Blato. Tam su prije par godina murjaci ćopili neke majstore koji su posadili polje marihuane. :)) Ovaj križ sa crkve u Saborskom je prije 2-3 godine pao na zemlju. Nije bilo ozlijeđenih nasreću.
admin2

relay station wrote:zanimljiva zbirka fotografija iz domovinskog rata http://www.domovinskirat.com/foto/index.php?cat=48
admin2

Riker wrote:
treb wrote:Ovaj križ sa crkve u Saborskom je prije 2-3 godine pao na zemlju. Nije bilo ozlijeđenih nasreću.

Ajooj Image

E možeš reć koja je simbolika onog križa ispod spomenika? Na njemu je upisan rimski broj I.

Dali to ima kakvu priču?
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 17:02

Firewall wrote:Moj mali doprinos iz vlastite kolekcije : Ratni muzej Turanj

ImageImageImageImageImage
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 17:02

admin wrote:
Riker wrote:http://i145.photobucket.com/albums/r201 ... igulja.jpg
MiG 21 bis K (17130) - 6.10.1991. iz Željave krenuo je u napad na kasarnu Oštarije I, oboren PZ strojnicama Browning 12.7mm (odred NZ, Josip Broz i Joško Puškari navodno bili na strojnicama) i pao oko Kamenica. Iz sastava JRV i PVO, 117. avijacijskog puka naravno.

Ne znam gdje si vidio ove detalje, ali evo što sam ja našao:

Glavna stajanka 1 na Željavi 198?
Image

Image

Detalji oko rušenja:
http://www.mzndr.net/eksponati/21.html
Ovaj borbeni avion je iz sastava 117. zrakoplovnog puka RV PVO bivše vojske, poletio sa aerodroma "Željava" pokraj Bihaća, sa zadaćom raketiranja i bombardiranja sela Saborsko, 6. listopada 1991. godine. No, zadatak nije izvršio jer je uletio u zaprečnu protuavionsku vatru, koju su otvorili branitelji Saborskog iz protuavionskih strojnica 12,7 mm, (pripadnici ZNG i MUP-a). Pogođeni avion je pao na vojni poligon kod Slunja, a pilot se katapultirao i pronalaze ga pripadnici vojske JNA iz Ličke Jesenice te ga vraćaju na aerodrom. Pilot je i danas živ i živi u Srbiji.
admin2

Postby admin2 on 03 Apr 2008, 17:04

Djadjo wrote:Bravo Admine za fotke aviona kad je bio živ.....

ma pljusnuli su nasi jos jednog miga tamo(moram provjeriti kad i kako),mozda se taj plete u ovu pricu obaranja na slunjski poligon

Djadjo
admin2

Next

Return to Od Gazimestana preko Kninskih balvana do Oluje