Video snimak iz Akcija Una

Sjećanje na Domovinski rat i ostale ratove na podrucju exYU.

Video snimak iz Akcija Una

Postby FirewireHR on 19 Jun 2009, 23:20

Evo jedan dramatični snimak HV-a iz te akcije; :garde

Nisu li oni previše grupirani na jednom mjestu? :confused0006 [smly_n010smly.gif]

...i onaj otprije poznati sa Danskim mirovnjacima;
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Re: Video snimak iz Akcija Una

Postby LupusREBEL on 19 Jun 2009, 23:40

Nismo bili previše grupirani, pogreška je došla do procjene procjene forsiranje rijeke Une, bio je vodostaj veliki i brzina rijeke veća od predviđeno za to. No zbog grupacije skoro svaka njihova granat je imala pogodak.
Bitnice 1 GBr bile su jedna od druge nekih 500 metara, a iza nas je djelovao TRD 1. GBr i još PZO divizion odprijeda, pješadija je bila podpomognuta tenkovski divizionom, ali mnogi su poginuli ili se utopili u Uni. Tad sam zadnji put vidio avione u zraku u ratnom djelovanju, koliko su bili u očaju. Nažalost, uzvodno je najviše stradalo pripadnika 2. GBr i kad se došlo do Prijedora NATO nam je zabranio akciju i zaprijetio zračnim udarima. Akcija je završila u 19.15 sati.
Od dva naleta aviona, rvi smo propustili jer smo mislili da je HRZ ali zato je u drugom srušen odmah jedan, a drugi je uspio umać iako je prema njemu ispaljeno 5-6 PZO raketa.
Zanimljivo da je pao avion (mislim "Galeb") koji je na sve strane frcao mamce a MiGuša je utekla iako nijedan mamac nije ispustila.
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 19 Jun 2009, 23:53

Lupus wrote:No zbog grupacije skoro svaka njihova granat je imala pogodak.

Pa zato rekoh previše ljudi koncetrirano na malom prostoru...a po tvom pisanju i tehnike očito.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 20 Jun 2009, 00:33

1 Gardijska Brigada ima 3 pješačke bojne , 1 Topničko Raketni Divizion, 1 Oklopni bojnu, 1 PZO bojnu,1 Protuoklopni bojnu, 1. Inžinjerjsku satniju plus satniju izviđača, samostalnu, svaka pb ima 3 pješačke satnije, 1 topničku bitnicu, 1 polk bitnicu i 1 zapovjednu satnijus, svaka ps ima 3 pv i 1 mbv, tb ima 4 voda od toga zv, 2 v po 3 MB 120 mm i 1 vod 2 VLR, pv tri ds, svaka ds ima dva binoma, u svakom binomu ima puškostrojnica i comando mb 60 mm, 4 vod, ima 2 ds mb 80 mm i 1 ds 2 bestrzajnih topova 100 mm,
Znači, TRD ima 3 satnije po 2 voda 3 destine haubica 130 mm, OKB ima 3 s po dva v po tri ds svaka po ds 1 M84, PZO ima 3 v po 3 ds samohodnih 20/3 mm topova 1 vod raketaša, za POLK B, neznam.
Sad računaj, na tom prostoru od 50 km, najviše, nalazilo se:

18 MB 120 mm
18 MB 80 mm
27 MB 60 mm
27 puškostrojnica
18 bezstrzajnih topova 100 mm
06 VLR 12 cijevi
18 haubica 130 mm
02 VBR 24 cijevi
09 topova 20/3 mm
18 tenkova M84
15 snajpera 12,7 mm
15 plamenobacača
18 maljutki
18 fagota
s tim da u pješadiji skoro svaka desetina ima RPG, svaki vojnik Zolju, postojale su desetine s osama, a za POLK b neznam.
Sve postrojbe imaju dva BK.

Preorali smo zemlju s druge strane Une. Jer napad se odvija prvo topničkom pripremom, od Topničko-haubičke brigade Bjelovar, pa Topničko Raketnim Divizionom 1. GBr a ostala oružja su služila za potporu.

A tako je bilo i s 2 GBr.

E sad, ispali su 3-4 granate, koje su imale pogodak, jedna je ubila pok. puk. Babića, zap. OKB, a druge su pogodile oružja ali nisu napravila veliku štetu, meni su samo, npr., izbušili kabinu na kamionu.

Stradali su ljudi u vodi, ne na suhom, zbog forsiranja rijeke, nije problem ući u rijeku, vojnik je ranjiv na rijeci i na izlasku iz rijeke, ako nisu dobri uvjeti, voda teče pre brzo ili je previsoka, nemreš se iskrcati ni preveslat tek tako.

Jer naši haubičari, npr. gađali su iz Delnica Lič Polje. Ako me razumješ, mi smo dovučeni poslje topničko-raketne pripreme bojišta, bar 1. GBr, kao potpora pješadiji kod forsiranja rijeke Une, a ona je bila kobna. Pogledaj na filmiću kako je vodostaj dignut i kako brzo teče i još je mutna od bujica.
Last edited by LupusREBEL on 20 Jun 2009, 15:45, edited 1 time in total.
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 20 Jun 2009, 00:53

Žalosno je najviše to što je toliko ljudi izginulo zbog takve prosudbe rijeke, neki 20-tak momaka se utopilo u rijeci.
Moja 1. Gbr je imala bar nekih 10-tak vježbanja forsiranja rijke i još se sjećam da je bila spika da je najviše dozvoljeno nekih 6 metara u sekundi tok rijeke da bi se forsiranje izvršilo a postavljanje potonaca čak i manja brzina.
Drug stvar po skladištima su ležali prsluci za forsiranje rijeke koji vojnika pod punom ratnom spremom mogu držati na vodi i preko 24 sata a nisu podjeljeni ljudima.
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby JoZ@ on 20 Jun 2009, 07:47

dal se na di je nasto prvi snimak?

podsjeca me na snimku kod dubice
na tom snimku je ono vozilo preko naletilo na minu
poslje je unisteno BSTom
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby LupusREBEL on 20 Jun 2009, 09:09

Gledao sam par puta snimak, nevidim oznake na rukavima, tako da niti neznam koja je postrojba. Inače ova akcija je ostala enigma, o njoj se slabo pisalo, a u ratnom putevim samo piše akcija "Dvor na Uni" nama iz 1. Gbr, onako usputno.
Ja još danas neznam tko je zapovjedio akcijom, tko je vodio akciju, čemu je bila svrha akci i pretpostavljam da je cilj bio osloboditi Banja Luku.
Kod nas je bilo ovih tri vozila, ali su sva tri čitavi vraćeni, 4 gumenjaka na vesla i jedan riječni čamac-prikolica.
E sad se i nesjećam za most kod Dvora na Uni, znam da smo došli do njega, nesjćam se jeli bio srušen ili smo trebali čekat potonjere ili remorkere s skelom, uglavnom smo se okrenuli s kamionom u centru Dvora i otišli na početni položaj i opet postavili MB 120 mm. Rijeka je bila užas, kao kad Savu gledaš kad dođe do nasipa. Brza, visoka i puna smeća.
U kotlini gdje smo mi bili smješteni išao je potok, i on je bio nabujao.
A granate si doslovno vido kako lete iznat tebe, nije bilo zstajkivanja, ni za VLR-e ni za MB-e.
Što se tiče pucanja iz tih oružja, prvi put smo iz njih bezograničenja pucali po planini Šator, to se donosilo granate da cijevi nismo uspjeli hladiti, dopunska punjenja su se znala sama paliti, u Ličkim Jasenicama smo ispucala 2 do 3 borbena kompleta na početku akcije, a ovdje smo ispucali iz svih oružja svaki sat vremena po jedno borbeno punjenje, bez točnih ciljeva, bez nekog vremenskog ograničavanja, gdje je pala dobro je došla.
Tipovi iz PZO topova su doslovno orali zemlju preko puta Une, po brdu, mislim da je u prosjeku tamo palo deset puta više granata nego u Oluji ka je počela.
Oko mene je su pale tri granate s druge strane, jedna je pogodila stog sijena od oružja ni desset metar, jedan u kod mog kamiona, malo izbušila kabinu kamiona i jedna kad je konvoj oklopa prolazio i tad je poginuo zapovjednik OKB Babić, jedini koji je bio na kupoli, da je slušao svoju zapovjed i bio u kupoli tenka nebi bilo žrtava.
S ove strane linije.
A ispred nas su bile jo 2. topničke bitnice, 3. i 2. pješačke bojne a ispred njih su bili razmješteni vodovi za potporu s MB 82 mm. A iza nas Haubice, VLR, top-haubice...
Bukvalno su nas imali na dlanu u toj udolini.
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby JoZ@ on 20 Jun 2009, 14:23

noc prije je negdje jako padalo
pa je una nabujala
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby FirewireHR on 20 Jun 2009, 14:23

Lupus wrote:Gledao sam par puta snimak, nevidim oznake na rukavima, tako da niti neznam koja je postrojba. Inače ova akcija je ostala enigma, o njoj se slabo pisalo, a u ratnom putevim samo piše akcija "Dvor na Uni" nama iz 1. Gbr, onako usputno.
Ja još danas neznam tko je zapovjedio akcijom, tko je vodio akciju, čemu je bila svrha akci i pretpostavljam da je cilj bio osloboditi Banja Luku.

Ja također ne vidim nikakve oznake na uniformama.
U komentarima videa jedan lik kaže da amfbiija pripada 2.GBR, a da vojnici koji pucaju pripadaju 125.br...samo tko zna jeli to točno.
Inače ima ovdje podataka o toj akciji;
http://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Una
...samo tko zna jeli i to točno jer po meni ima tu nekih kontradiktornih informacija oko amerikanaca. [zbunjen---.gif]

JoZ@ wrote:dal se na di je nasto prvi snimak?

podsjeca me na snimku kod dubice
na tom snimku je ono vozilo preko naletilo na minu
poslje je unisteno BSTom

Hm, baš sada gledam i meni video ne radi. [smly_n010smly.gif]
Kako sam ga skinuo evo link za d-load;
http://www.mediafire.com/?42dftcdyj2l

Inače sve me neka muka primi kada gledam amfibiju kako odlazi u rijeku. [neee]
Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 20 Jun 2009, 14:51

A ovako Bobetko piše u svojoj knjizi;
Image
Image
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 20 Jun 2009, 15:42

Pa jesam to napisao, da je rijeka nabujala i bila prebrza, doduše nesjećam se da je išla 4 m/s već 6 m/s e sad.
To su dečki iz 2. GBr koji su najviše stradali.
Krivo je forsiranje rijeke ne koncentracija ljudstva na jednom mjestu. To i gen Bobetko potvrđuje.
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby LupusREBEL on 20 Jun 2009, 15:52

JoZ@ wrote:noc prije je negdje jako padalo
pa je una nabujala

Da, u Najrobiji...
...gornjem ušću Volge, pa se Una digla.
Forsiranje Une se moglo prekinuti i u ranim satima.
Akcija je počela oko 0900 a završila točno u 1915 sati, snage Topničko-haubičkog diviziona dovučene su noć ranije a mi smo uzbunu dobili oko 2130 i došli u Dvor na Uni u 0200 sata u očekivajući reon, i nitko nije zaključio da nema uvjeta za forsiranje?
Zaposjeli smo položaje oko 0700 sati i rijeka je bila još nabujala.
Osobno sam spavao u kamionu pokraj potoka, u 0200 i u 0400 sta je isto bio nabujao kao i 1900 kad smo dobili zapovjed o prekidu napada.
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby JoZ@ on 20 Jun 2009, 16:07

za tvoju informaciju
bil sam tam od do
tak da [smly_n020smly.gif]

i neda mi se uopce raspravljat kaj i kak je moglo bit

uglavnom alija nas je sjebo
jer da se on nije pobunil
akcija nebi bila zaustavljena i HV bi pregazil sve do banja luke a mozda i dalje

od mene dosta na ovu temu
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby LupusREBEL on 20 Jun 2009, 16:21

Bil si tam?
Pa što ja opisujem neg svoj boravak tamo? [zbunjen---.gif]
Ja mislio daja opisujem svoje ljetovanje u Mexicu, sori, izgleda da sam u krivoj temi...
Image
A drga stvar, neistinit je podatak od 1500 vojnika, jedna satnija je u to vrijeme brojila 70 vojnika, pomnoži to s tri satnije koja ima pješadijska bojna, s topničkom bitnicom od 40 ljudi i bitnicom polk od 20 ljudi, to je minimun 270 ljudi bez zapovjedne satnije i zapovjedništva, e sad to pomnoži s 3 pješačke bojne, to je najmanje 870 pješadinaca, gdje TRD, OKB, Izviđačka satnija, Inžinjerija, PZO te zapovjedništvo, dvije brigade, 1600 pješadinaca...
Malo je više vojnika tamo bilo...
...a za dizanje "Predatora" iz Aviana, netko je okačio slike gdje su nadljetavali, isto tako i za podizanje aviona iz aviana i ruta koliko su doletjeli iz Italije i vratili.(treća stvar)
Četvrta i posljednja, akcija je trajala jedan dan i to samo 19. rujna 1995. godine.
Evo ti podaci Une:
Dužina: 212 km
Prosječni protok: 1 m³/s
Površina sliva: 10.400 km3
Izvor: kod Martin Broda (BiH)
Ušće: Sava kod Jasenovca
Pritoke: Sana (146 km), Krušnica ( 30 km), Unac (5 km), Klokot (6 km)
Države: Hrvatska, Bosna i Hercegovina
Gradovi: Bihać, Bosanska Krupa, Hrvatska Kostajnica, Bosanska Kostajnica, Bosanska Dubica, Jasenovac
Sliv: Crnomorski sliv
Plovna: nije plovna
Odakle toliko vode preko noći?
Image
LupusREBEL
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby JoZ@ on 20 Jun 2009, 16:50

Lupus wrote:Četvrta i posljednja, akcija je trajala jedan dan i to samo 19. rujna 1995. godine.

akcija je pocela 18.9.95 ujutro u dubici i dvoru
u kostajnici je pocela oko 13h
a zavrsila oko 21h kad srbi dizu most sa svoje strane u zrak

bil sam u kostajnici
JoZ@
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Next

Return to Od Gazimestana preko Kninskih balvana do Oluje