Nova shema kontrolnog tornja

Re: Nova shema kontrolnog tornja

Postby admin on 21 Apr 2008, 12:06

Bostjan wrote:evo moje sheme kontrolnog tornja pa sami ocijenite ovo je nacrtano po sečanju jedne osobe koja je služila vojsku 78 godine,ali i njegovo sečanje nije više tako tačno jer je prošlo več 30 godina ali to je moj doprinos ka temi.verujem da ima firewire dosta tačne podatke pa stoga nebih htio da budem pametan ja mislim da smo na dobrom putu i da če se nači neko koji je posetio kontrolni toranj tamo oko 90 i da nam kaže kave su bile prostorije.

shema kontrolnog tornja po sečanju osobe koja je služila vojsku 78 godine.

Image
admin

gca wrote:Ja sam '89 bio gore nekoliko puta i Boštjanov raspored mi je bliži onome čega se sjećam nego Lupusov. Naravno, teško mi se detaljno prisjetiti izgleda WC-a :wink: Najbolje se sjećam kontrolnog pulta i terase ali oko njih i nema nekih nedoumica...

Uglavnom, namještaj je bio starinski, drvenina prljava, sve lagano ustajalo. Debelo staklo ispred pulta nije baš blistalo, a oznake na prozirnom panou VOJIN-a su vjerojatno datirale od prethodne vježbe. Kako bih to opisao... osjećaj kao i kad gledaš MiG-21; moćan i dojmljiv ali pripada nekom prošlom vremenu. Tako je bilo i na tornju.
admin

LupusREBEL wrote:
gca wrote:Ja sam '89 bio gore nekoliko puta i Boštjanov raspored mi je bliži onome čega se sjećam nego Lupusov. (...)
(...) osjećaj kao i kad gledaš MiG-21; moćan i dojmljiv ali pripada nekom prošlom vremenu. Tako je bilo i na tornju.

Halo, ja nisam nikakvu šemu crto, ja o kontrolnim tornjevima nma pojma, ja otišao gore, izmjerio, slikao i prezentirao golu prostoriju, nikakve prostorije gdje je wc ili neznam akumulatorska stanica i neznam što sve imaju Kontrolni tornji aerodroma nisam crtao...
Pola toga i ne kužim što su Bostjan i Admin napisali, ni čemu služi ni kako služi a kamoli kako izgleda...
admin

Postby admin on 21 Apr 2008, 12:07

Bostjan wrote:
LupusREBEL wrote:
gca wrote:Ja sam '89 bio gore nekoliko puta i Boštjanov raspored mi je bliži onome čega se sjećam nego Lupusov. (...)
(...) osjećaj kao i kad gledaš MiG-21; moćan i dojmljiv ali pripada nekom prošlom vremenu. Tako je bilo i na tornju.

Halo, ja nisam nikakvu šemu crto, ja o kontrolnim tornjevima nma pojma, ja otišao gore, izmjerio, slikao i prezentirao golu prostoriju, nikakve prostorije gdje je wc ili neznam akumulatorska stanica i neznam što sve imaju Kontrolni tornji aerodroma nisam crtao...
Pola toga i ne kužim što su Bostjan i Admin napisali, ni čemu služi ni kako služi a kamoli kako izgleda...

@lupus....

mislim da je gca mislio firewira a ne tebe jer znam da ti nisi ništa crtao.
admin

LupusREBEL wrote:I ja mislim da je neš pobrkao, alo morao sam se ogradit...
admin

Bostjan wrote:
LupusREBEL wrote:I ja mislim da je neš pobrkao, alo morao sam se ogradit...

(' 8-) ')

ovo bila brza ograda i visoka!
admin

Postby admin on 21 Apr 2008, 12:08

gca wrote:Sorry Lupus, moja greška... mislio sam na Firewireovu skicu...
admin

Postby admin on 21 Apr 2008, 12:08

Firewall wrote:Da samo nakratko razjasnim problem, ovdje se samo radi o viđenjima KT-a iz različitog perioda i različitih izvora čija je memorija vjerojatno kroz te silne godine bila podložna blagoj entropiji. KT je vjerojatno kroz godine iznutra bio pregrađivan pa zato vjerojatno neke prostorije po nečijem sječanju izgledaju malo drugačije ali generalno kao objekt i važnije prostorije unutar njega, to je to.
admin

Postby admin on 21 Apr 2008, 12:09

LupusREBEL wrote:GCA, no frke, nije smrtni grijeh...
admin

relay station wrote:
gca wrote:Sorry Lupus, moja greška... mislio sam na Firewireovu skicu...
gca za tvoju a i za informaciju svih ovdje kako je nastala shema...posto vidim da da ima nekih malih nedoumica nastalinh naravno tijekom minulog vremena..jer zaboravilo se nesto,a nesto je i promjenijeno tijekom godina...uglavnom taj prostor u globalu znaci bar po obliku osnovne pravokutne velike prostorije i otvora izgleda tako sto je potvršeno uvidom na licu mjesta od strane lupusa prije neki mjesec..naravno sada svih ovih pojedninacnih prostorija unutar tonja raznih namjena nema jer za to je zasluzan udarni val koji je pomeo te sve pregradne zidove tak da sad imamo ono kaj je vidio lupus..ali ostatak je crtan ustvari objasnit cu gca neke stvari prek pp posto je bio gore i sjetit ce se tih osoba.da ne duljim tu shemu gdje je bilo sta rekle su osobe koje su gore radile malo poduze..mislim godina..i to ne jedne osobe...
admin

LupusREBEL wrote:Ali stvarno ja nemam pojma kako u stvarnosti izgleda bilo kakv kontrolni toranj bilo koje zrakoplovne baze, kad bi mi neko objesnio,volio bih, bio sam u kontrolnim prostorijama, ono, prometni ured, gdje ima slika pruge s lampicam HŽ-a, nevjerujem da izgleda slično, a opet kadsam gledao filmove, amerikanske, sumnjam da su i onakvi KT bili kod nas (ili griješim)...
admin

Postby admin on 21 Apr 2008, 12:10

Firewall wrote:Svi kontrolni tornjevi su bez obzira stari ili novi uglavnom isti i svode se na ista elementarna pravila. Kao prvo nužna je dobra vizuelna preglednost nad cijelim aerodromom a pomogućnosti i širom zonom zračnog prostora aerodroma. (ako je moguće 360 stupnjeva u krug). Oprema se sastoji od različitih tipova komunikacijske opreme sa zemaljskim (aerodromskim) osobljem (punjači goriva, vatrogasci, policija, mehaničari...) te pilotima. Radar je opcija, nije nužan ali ako se radi o većem aerodromu obavezan. Uz motrilački (prilazni) radar koristi se i "surface movement radar" odnosno radar za nadzor kretanja vozila i letjelica po aerodromu (stajankama, pistama, hangarima) u slučaju slabe vidljivosti.

Slika tipičnog kontrolnog tornja:
Image

Slika radara za nadzor površine aerodroma:
Image
admin

gca wrote:Firewall

Gledam ovu prvu fotku - ako na njoj sve podijeliš sa tri (broj ljudi, površinu prozora, broj gumbića na kontrolnom pultu) dobio si izgled tornja u Bihaću :)
admin

Firewall wrote:Istina toranj u Željavi je bio skromniji, kao prvo vizuelno je gledao samo na jednu stranu i pokrivao nekih 130-150 stupnjeva, a što se tiče i radarske tehnike bio je puno skromniji (ipak govorimo o dosta davnim vremenima). Baš bi bilo dobro saznati koji prilazni radar se koristio (tip, marka, domet, bla-bla)?
admin

Postby admin on 21 Apr 2008, 12:11

relay station wrote:GCA radar na plesu...mislim da se vise ne koristi pogotovo odkada imamo CATIIIB ILS evo ga tu na slici u lijevom kutu kod kucice iza piste
Image

Image
(prepravio slike.......FirewireHR)
admin

PreviousNext

Return to Kontrolni toranj