Mali info iz ratnog perioda

Detalji o ovome objektu tokom ratnoga perioda.

Re: Mali info iz ratnog perioda

Postby admin on 15 May 2008, 23:27

fishbed-N wrote:Ma OK - vladalo je rasulo ali sve je to bila posljedica one stare JNA teorije "kreni-stani" od koje je patila vojska bosanskih srba iako su se oni iz petnih žila trudili da pokažu i dokažu da su rasčistili sa starim komunističkim sistemom vođenja vojske.
Znam te snimke - to djelovi iz Komšija ili Amarkorda (nije bitno)
Najgore po vojnika je kad on ostvari neki zadati cilj istom narediti da se vrati na početnu poziciju. Poli ga ledenom vodom na 40 stepeni-isti učinak ćeš da dobiješ.
Ko je više bio voljan da drži liniju kad ga je samo rukovodstvo kako vojno tako i političko izdalo. Moral opada na najnižu tačku i onda je sve gotovo. Nema te sile da nekog ubjediš i zadržiš pa makar mu i platio.

Čovjek koji mi je pričao cjelokupnu situaciju tih dana a nalazio se na poziciji poteza V.Polje-gradska bolnica kaže da su sve do povlačenja imali toliki moral i elan da ih ništa nije moglo zaustaviti. Najupečatljivija situacija koja me je nasmijala ali nažalost po nečiju tuđu nesreću, jeste kad su doveli neku jedinicu Abdićevaca i priključili ih njegovoj.
U prvom momentu ovi nisu znali ko su oni jer su pojedinci među njima bili obučeni ko fudbalska reprezentacija nekog seoskog tima (navijački šalovi Crvene Zvezde , šorcevi i patike a gore vojnički šinjel ili bunda na minus 10). Valjda su goli izbačeni iz Kladuše pa daj nek obuku ko šta ima da im da iz kuće.
Kad su čuli da su muslimani nije im bilo svejedno - znaš, po prvi put srećeš se sa narodom protiv kojeg se kolješ već dvije godine a oni ti sad odjednom prijatelji i sa tobom pucaju na svoju sabraću.
Vide to i oni da srbi zaziru i ignorišu ih ali pošto su u istim gov*** polako se privikavaju jedni na druge.
Čovjek mi kaže da toliku mržnju i bjes nije mogao da vidi ni kod najvećeg četnika (moram da ovako kažem ) - jednostavno ti Abdićevci samo su čekali da uđu u Bihać i da se osvete za sve što su izgubili u napadu 5-og korpusa na Kladušu i teritoriju koju su oni kontrolisali pa izgubili.

Za mene je to i danas neshvatljivo da se jedan narod mogao toliko posvađati do krvi. Ja znam da je Babo za taj gore kraj počevši od Cazina prema Kladuši bio bog i kojeg su kovali u zvjezde.
Ja se dobro sjećam situacije u Bihaću (čini mi se 1990) kad su istoga babu otpuštali valjda sa suđenja (to je bilo ispred vojnog nebodera H-5 - valjda je tamo bila neka privredna komora i sud). Znam da je taj dio grada bio blokiran velikim brojem policajaca a na hiljade babinih pristalica došlo je da ga dočeka i isprati prema Kladuši.
Da je neko bacio petardu u masu nastao bi masakr - idealna prilika da izazoveš političko-međunacionalne nemire.
Moje mišljenje je da je isti ostao na čelu presjedništva BiH,rat u bosni otišao bi u sasvim drugom pravcu i vjerujem da ne bi bio krvav u mjeri u kakvoj se i završio. To je moje mišljenje ali znam da se neki neće složiti samnom.
Nema veze, ipak smo ovdje da pričamo bez loših namjera, jeli tako ;)
admin

Djadjo wrote:Evo nesto o napustanju aerodroma,objasnjeno u knjizi JRV 1942-1992...

Image

Image

Djadjo
admin

LupusREBEL wrote:U razgovoru s jednim ex oficorom ex JNA koji je tek 1993, godne prebjegao iz JNA s Batajnice u Zagreb i na plesu je kuhao i donosio kavu, nikad nije sjeo na ikakvo zapovjedno mjesto, čak ga se nije pitalo za mišljenje, imao je nekih par dječaraca-ročnika koji su se sprdfali s njin, kao i ja sad s njim, sjećam se dobro kad je '92 u birtiji u svečanoj ex JNA odori rekao da će nas JNA samljet pokušamo li ZNG RH što poduzet u svezi vojarni, kaže da jednostavno JNA je povukla za Batjnicu sve svoje zrakoplove, ostala dva-tri na Udbini i Uda se krajšni vojnici i Martić imaju ku*rčit da imaju Vazduhoplovstvo a i tih par aviona niko i s ničim nije imao servisira, tako i sama Željava, da su se Migovi vraćali izbušeni ko sirevi i niko s ničim ih nije imao servisirat i jednostavno kad je remontni zavod "Zmaj" iz Zagreba povučen, povučeni su i svvih ostalih 5 eksadrila iz Hrvatske, jer am prelet preko bosne do Batajnice na servis je preskup a i riskantan, ali enigmu zašto je uništen aerodrom a ne zatrpan i njemu nije jasno...
(inače tip je takav papak da se boji i KOS-a, SIS-a, SZUP- a mislim da se boji i KGB i CIA)
admin

Postby admin on 15 May 2008, 23:28

fishbed-N wrote:
LupusREBEL wrote:U razgovoru s jednim ex oficorom ex JNA koji je tek 1993, godne prebjegao iz JNA s Batajnice u Zagreb i na plesu je kuhao i donosio kavu, nikad nije sjeo na ikakvo zapovjedno mjesto, čak ga se nije pitalo za mišljenje, imao je nekih par dječaraca-ročnika koji su se sprdfali s njin, kao i ja sad s njim, sjećam se dobro kad je '92 u birtiji u svečanoj ex JNA odori rekao da će nas JNA samljet pokušamo li ZNG RH što poduzet u svezi vojarni, kaže da jednostavno JNA je povukla za Batjnicu sve svoje zrakoplove, ostala dva-tri na Udbini i Uda se krajšni vojnici i Martić imaju ku*rčit da imaju Vazduhoplovstvo a i tih par aviona niko i s ničim nije imao servisira, tako i sama Željava, da su se Migovi vraćali izbušeni ko sirevi i niko s ničim ih nije imao servisirat i jednostavno kad je remontni zavod "Zmaj" iz Zagreba povučen, povučeni su i svvih ostalih 5 eksadrila iz Hrvatske, jer am prelet preko bosne do Batajnice na servis je preskup a i riskantan, ali enigmu zašto je uništen aerodrom a ne zatrpan i njemu nije jasno...
(inače tip je takav papak da se boji i KOS-a, SIS-a, SZUP- a mislim da se boji i KGB i CIA)

Da se razumjemo - Migovi su povučeni iz BiH jer nije postojao remontni zavod sposoban za njihovo servisiranje.
Drugo - računalo se na to da su to ipak koliko toliko sofisticiranije letjelice od recimo Orlova i Galebova kojih je ostavljeno jedan broj Vojsci krajine i VRS a isti su se mogli remontovati na postojećim aerodromima u dovoljnoj mjeri.
Takođe, išlo se na varijantu da bi Migovi borbeno djelovali iz Srbije za slučaj potrebe pa su postavljeni na aerodrome blizu granice sa HR i BiH-Batajnica i Ponikve te su za nekoliko minuta nadomak nje (sa Ponikva su bukvalno za minut u BiH).
Treće-RZ Moma Stanojlović je itekako bio osposobljen za remont svih letjelica tadašnjeg JRV i nemože se nikako reći da nije bilo sa čim i sa kim (svi radnici koji su napustili Zmaj i SOKO Mostar prešli su u Momu i UTVA Pančevo).
Četvrto - avijacija na Udbini je bila neefikasna zato što su tamo ostali stari Galebovi i Jastrebovi koji su ko biciklo - ni za k..c su jer jedva nose 500kg bombi i zato se može reći da se vojska krajine samo i kurčila sa njima.

Taj što ti je sve to pričao ti je nalupao gluposti jer vidiš da se boji svoje sjene pa se tješio pričama
admin

Firewall wrote:Definitivno su u banani, čim jedan pogine ovi odmah svi zbrišu kući. Jedino nemogu vjerovati da se 5.korpus ABiH upleo u otvoreni napad na Bihać, strašno.
Koji su im ti HERMANI? To je neka treće ligaška postrojba?
admin

Riker wrote:Ma Hermani su četa teritorijalaca iz Kostajnice...
admin

Firewall wrote:Totalno izgubljeni neki tipovi, izgledaju ko da bi radije bili negdje u birtiji na pivi nego tamo gdje jesu.
admin

Postby admin on 15 May 2008, 23:29

Firewall wrote:
LupusREBEL wrote:...jednim ex oficorom ex JNA koji je tek 1993, godne prebjegao iz JNA s Batajnice u Zagreb i na plesu je kuhao i donosio kavu, nikad nije sjeo na ikakvo zapovjedno mjesto, čak ga se nije pitalo za mišljenje, i...
...tip je takav papak da se boji i KOS-a, SIS-a, SZUP- a mislim da se boji i KGB i CIA)

Mislim da bi i ja mogao naći par takvih.
admin

celo43 wrote:
Firewall wrote: Jedino nemogu vjerovati da se 5.korpus ABiH upleo u otvoreni napad na Bihać, strašno.
ne razumijem bas ovu recenicu? 5. korpus je BRANIO I OBRANIO BIHAC pa malo obrazlozi bolje ako nije problem sto si zelio reci...

Pozdrav iz Bihaca
admin

Firewall wrote:Zar se nisu određeni djelovi korpusa odmetnuli i prešli na drugu stranu? Ili sam možda pogriješio zbog prevelikog broja različitih paravojnih formacija koje su čas ratovale na jednoj strani čas na drugoj. Inače ne mislim globalno na ABiH.
admin

Postby admin on 15 May 2008, 23:30

celo43 wrote:Prava snaga korpusa su bile tri brigade: 505. (Buzim) 501. i 502. (Bihac) i one su postigle najvece uspjehe i ostalo, ne zelim umanjiti ulogu drugih brigada koje su isto dale veliki doprinos slobodi Bihaca i BiH...

Trebao si navesti DIJELOVE V.korpusa jer su to prvenstveno bile pojedine brigade i vojnici blize Velikoj Kladusi i Fikretu Abdicu i neki koji su ratovali za novac, ali hvala bogu svi znamo kako je boriti se za svoju porodicu za svoj zivot, za svoju egzistenciju a kako za novac, na kraju je pravda pobjedila i V. korpus naravno...
admin

Postby admin on 15 May 2008, 23:30

Firewall wrote:Da li se zna koje su to jedinice koje su bile odane Fikretu i kako je u biti došlo do tog raskola?
admin

Postby admin on 15 May 2008, 23:31

celo43 wrote:Do raskola je doslo jer je Abdic ili kako su ga zvali "Babo" tvrdio da nam srbi ne zele zlo i da su oni tu da osiguraju mir te da je njih kao V. korpus napao, i onda proglasava APZB (autonomna pokrajina zapadna bosna) i pocinje surovati s cetnicima, u napade na bihac su dolazili cetnici preko njihove teritorije a onda kad su zakuhali sukob i s V. korpusom dolazili su napadati zajedno s cetnicima tako da je bila situacija maltene brat na brata... inace bile su 2 autonomije prva je bila dok nije oslobodjena kladusa na trenutak a druga kada su srbi vratili fikretu polozaje(to se spominje i u dok. filmu Jedinica jer su oni bili udarna igla toga) mada je V.korpus maltene bez borbe prepustio polazaje jer tu nije imao podrsku naroda... tako je bar stav vecine stanovnista ovog prostora...

babo je osnovao njihovu paravojsku tj. narodnu obranu apzb, ne da mi se sad pisati koje su sve jedinice i brigade tu bile to cu odraditi kad uhvatim malo vremena pa cu i malo poblize objasniti historiju sukoba u cazinskoj krajini...
admin

fishbed-N wrote:Idemo dalje -
ovo je izdvojeni zanimljiv tekst sa jedne BiH stranice a tiče se željave i okoline iz 1995

Image

Pitanje - je li ABIH dejstvovala i oštetila antenu radara ili su bili uvjereni da je ona zaista oštećena jer po nekim informacijama sa drugih foruma radar je funkcionisao sve do pada krajine. Po tome ona onda nije bila pogođena. Da ili ne ?
admin

admin wrote:
fishbed-N wrote:Pitanje - je li ABIH dejstvovala i oštetila antenu radara ili su bili uvjereni da je ona zaista oštećena jer po nekim informacijama sa drugih foruma radar je funkcionisao sve do pada krajine. Po tome ona onda nije bila pogođena. Da ili ne ?

Mislim da će nam Celo43 dati zanimljiv odgovor oko gađanja radara gore. :wink:
...a mogao bi na vidjelo dana isplivati i jedan video na tu temu :D...samo trenutno to nije moguće iz subjektivnih razloga, ali nadam se da će se i to riješiti jedan dan.
admin

PreviousNext

Return to Područje aerodroma Željava tokom rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (1991-1995)