Operacija Oluja 1995-Elektronsko djelovanje HV-a

Sjećanje na Domovinski rat i ostale ratove na podrucju exYU.

Operacija Oluja 1995-Elektronsko djelovanje HV-a

Postby admin2 on 18 Jun 2008, 12:04

admin wrote:Evo jedan zanimljiv dio HTV-ovog dokumentarca "Oluja nad Olujama" iz 2005.god:

Kako mi se čini pokušavalo se locirati Lupusa u Ogulinu sa snimanjem iz bespilotne letjelice :D
Image

Image
admin2

Re: Operacija Oluja 1995-Elektronsko djelovanje HV-a

Postby admin2 on 18 Jun 2008, 12:05

admin wrote:Vidim ima kod ovoga videa ima i ova opcija za gledanje u većoj kvaliteti samo neznam na osnovu čega se ona dodaje(?) :wink:
Image
admin2

LupusREBEL wrote:Ruta na kojoj je letjela bespilotna letjelica, bar po ovom isječku iz filam, nije dotakla ni jedan vojni objekat na zemlji, letjela je preama vrbovskom, okrenula se u centru Ogulina i krenula prem HE Gojak.
No ovo nije dijelo ED-a već vojne obavještajne.
ED (elektronsko djelovanje) u ratu, nije imalo funkciju izviđanja, već prikupljanja podataka s goniometrom odakle se neprijatelj često javlja s radiouredjajima te njihovi kontakti, nazivi pozivnika i odziv te snimanje razgovora, pošto se većina razgovora odvija u duplexu preko repetitora i traženje duplex frekvencija te spajanja istih u razumljiv dio.
A u operacija onemugućavanje predaje i prijema naprijateljskih radio uređa te enkripciju vlastitih snaga, brzu izmjenu frekvencija i kordinaciju prilikom izmjene istih.
ED-e je bila povlaštena kasta u svakoj postrojbi, najmanji čin koji je nosio pripadnik desetine ED-a u HV-u je dočasnički čin, a od opreme bili bolje opremljeni nego zapovovjedništvo na razini bojne.
Pred borbene operacije čak se razmišljalo da se destine ED-a opreme oklopnim vozlima pješaštva što se nakraju odustalo.
Bespilotne letjelice, koliko se ja sjećam bile su pod juradiscijom ZMIN-a, HRZ-a i Obavještajne, no ko ih je imao i upravljao s njima nije mi baš poznato.
Jedan zanimljiv detalj u svezi njih je da su snimili cijeli mimohod Martićevih snaga na Slunjskom poligonu te nakraju izbacile propagadne materijale koje su stvorile paniku među sudionicima mimohoda.
admin2

Firewall wrote:Sjećam se tog mimohoda. Mislim da je održan negdje netom prije Bljeska ili Oluje, u svakom slučaju izgledao je kao blijeda kopija našeg mimohoda.
admin2

LupusREBEL wrote:Da, upravo poslje našeg mimohoda, ma to je bilo samo odmjeravanje snaga iako im nije uspjelo, negdje u "Hrvatskom vojniku" je objavljeno i slike s dotičnog mimohoda od bezpilotne letjelice...
admin2

Postby admin2 on 18 Jun 2008, 12:06

admin wrote:Ne znam jeste pogledali taj video mislim da se vidi baš taj detalj...mislim(?)
Imate video ovdje u boljoj rezoluciji:
http://blip.tv/file/857680

Možete ga odavde skinuti (17MB):
http://tinyurl.com/6owa62
admin2

Firewall wrote:Evo vidi se analitički tim kao i sam proces analize fotografija.

Image

Image
admin2

relay station wrote:
LupusREBEL wrote:Da, upravo poslje našeg mimohoda, ma to je bilo samo odmjeravanje snaga iako im nije uspjelo, negdje u "Hrvatskom vojniku" je objavljeno i slike s dotičnog mimohoda od bezpilotne letjelice...
istina,bespilotna je bacila tisuce listica iznad tog mimohoda(naravno sve i poslikala)ima slika od toga bilo je u hr vojnik..na lecima je pisalo taj dan tj datum i hrvatski grb.jednostavno i vrlo ucinkovito..stvorena je takva panika da se o tome još dan danas prica----
admin2

Postby admin2 on 18 Jun 2008, 12:07

Kai5erSo7e wrote:
relay station wrote:istina,bespilotna je bacila tisuce listica iznad tog mimohoda(naravno sve i poslikala)ima slika od toga bilo je u hr vojnik..na lecima je pisalo taj dan tj datum i hrvatski grb.jednostavno i vrlo ucinkovito..stvorena je takva panika da se o tome još dan danas prica----

ima na DVDU komsije taj dio kad svi gledaju u nebo :D
admin2

Firewall wrote:Mislim da je to taj mimohod nekih 30-ak dana prije Oluje, ali nisam primjetio na filmu te letke iz bespilotne kao ni zapanjene poglede u nebo. Možda mi je promaklo ili se nalazi u nekom drugom dokumentarcu.

Image

Image

Image

Image
admin2

LupusREBEL wrote:Ma, ja sam to pročitao, možda čak i gledao na TV-u, uglavnom je išla spika da su uhvatili Martićev ili nekog oficira na snimci kako panično ponavlja: "Netko je iznad nas!"
admin2

Kai5erSo7e wrote:
Firewall wrote: ali nisam primjetio na filmu te letke iz bespilotne kao ni zapanjene poglede u nebo. Možda mi je promaklo ili se nalazi u nekom drugom dokumentarcu.

potrazim pa postam :D
admin2

Postby admin2 on 18 Jun 2008, 12:08

Firewall wrote:Može, stvarno bi htio vidjeti taj događaj.
admin2

Postby admin2 on 18 Jun 2008, 12:08

relay station wrote:ako se nevaram bilo je na htv cak prkazano u jednoj od onih emisija o vojsci kad su govorili o projektu mach cak i izravno bojevo djelovanje tj navođenje topnicke vatre na ciljeve na crvenoj zemlji kod knina
admin2

Postby admin2 on 18 Jun 2008, 12:12

Kai5erSo7e wrote:
relay station wrote:ako se nevaram bilo je na htv cak prkazano u jednoj od onih emisija o vojsci kad su govorili o projektu mach cak i izravno bojevo djelovanje tj navođenje topnicke vatre na ciljeve na crvenoj zemlji kod knina

bilo je u realnom vremenu prikazana korekcija topnicke paljbe
prva salva je fulala gore desno (kolko se sjecam)
nakon korekcije su poklopili srpske polozaje

sve se to vidi na snimci
admin2

Next

Return to Od Gazimestana preko Kninskih balvana do Oluje