Hrvatski migovi i njihovi piloti (Danijel Borović)

Re: Hrvatski migovi i njihovi piloti (Danijel Borović)

Postby zagi on 14 Feb 2013, 07:52

Ili mu s obzirom na otkazivanje generatora nisu šljakali grijači na tim retrovizorima.
zagi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Postby FirewireHR on 04 Feb 2014, 10:38

Eto prođe 22 godine.

[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby jimmy7 on 04 Feb 2014, 12:18

Legenda nema šta!!! :a115
jimmy7
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 04 Feb 2014, 21:13

zagi wrote:Ili mu s obzirom na otkazivanje generatora nisu šljakali grijači na tim retrovizorima.

na danasnji dan prije 22 god žika nije ima problema ni sa generatorom ni sa retrovizorima pa opet izgubio pratioca [yes.gif]
tko zna-zna
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby FirewireHR on 04 Feb 2014, 21:37

Možda MORH izda knjigu(?)...kaže tekst. :hi

http://www.evarazdin.hr/knegincan-d-bor ... i-mig-21/#
Kneginčan D. Borović prije 22 godine Hrvatskoj “nabavio” prvi MiG-21

Vrijeme objave:
15:34h // 04.02.2014.

Autor članka:
Josip Novak

Foto:
-

Umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske Danijel Borović iz Kneginca kao vojni pilot svojim je riskantnim preletom iz JNA prije 22 godine Hrvatskoj stavio na raspolaganje prvi nadzvučni borbeni zrakoplov MiG-21 bis.

Let bez povratka

Početkom 1992. godine rat u Hrvatskoj je već uvelike bio u tijeku, a mnogi pripadnici bivše jugovojske, stavili su se na raspolaganje novoj Hrvatskoj vojsci. No, učiniti to kao pilot nadzvučnog lovca JNA stacioniranog u Bihaću, bila je možda najteža misija. Naime, nije se moglo samo tako "preskočiti aerodromsku ogradu", prisjeća se Danijel Borović.

- Početak obrane od agresije i ustrojavanja nadzvučne komponente HRZ-a obilježilo je nekoliko jedinstvenih pothvata. Prvo je 25. listopada 1991. godine pilot Rudolf Perešin s zračne luke u Bihaću zrakoplovom MiG 21R preletio u Austriju, u zračnu luku Klagenfurt. Rudolf nije mogao sletjeti na područje RH, jer su tada svi aerodromi u Hrvatskoj bili pod kontrolom JNA. Meni se prilika napokon ukazala 4. veljače 1992. Samo 2 sata prije polijetanja, moja supruga Snježana je s malodobnim sinom Vanjom morala napustiti naš stan u Bihaću i otputovati u neizvjesnu avanturu, prolazeći brojne kontrolne punktove JNA i paravojnih jedinica. Za mene je to bio let s kojeg nije više bilo povratka – kazao je Borović kojem nije bilo jednostavno izbjeći povećani oprez prema hrvatskim letačima unutar "vazduhoplovstva".

Naime, oči i uši KOS-a su bile posvuda, a Borović ništa nije smio prepustiti slučaju. Nažalost, nakon polijetanja sa Željave, mnogo toga pošlo je po zlu i sletio je u Puli po mrklom mraku. Na minirani aerodrom koji je bio "osvijetljen" tek svjetlima nekoliko vozila Hrvatske vojske.

- Svi borbeni piloti su profesionalci i ako isključim i zaboravim negativne stvari koje su me osobno kasnije povrijedile kao časnika HRZ-a i čovjeka, ponovio bih svoju avanturu. Pa makar još jednom razmišljao da li da se katapultiram kada mi je gorivo u avionu na izmaku, iznad otvorenog hladnog mora, u kojem mi nema spasa od utapanja – ustvrdio je naš zrakoplovni "as" koji do kraja Domovinskog rata i odlaska u mirovinu 2003. godine nije prestajao letjeti.

Inače, Danijel Borović je sa suprugom iznio svoja sjećanja u monografiji "Prelet za Hrvatsku", ali rukopis knjige u kojoj se isprepliću njegova i njezina priča iz ratnih vremena još uvijek nije objavljen.

- Tekst još mora proći lekturu, a između ostalih, potencijalni izdavač knjige je MORH. Bit će bogato ilustrirana fotografijama i dokumentima, a podzemni objekt – aerodrom Klek u Plješevici na kojem je bazirao 117. LAP bivše jugovojske, opisao sam do detalja – otkriva naš elitni pilot, jedan od izabranih koji su svojevremeno vodili hrvatske MiG-ove na zadaće s USAF-ovim borbenim zrakoplovima F-14, F-16 i F-18.

"Stari orlovi"

Višestruko odlikovan, pohvaljivan i nagrađivan vitez našeg neba izgleda da nikada neće postati general. Osim, ako ga izvanredno ne promakne predsjednik RH. No, kako stvari stoje, i na obljetnicu njegovog riskantnog poduhvata će hrvatsku javnost osim Tjednika evaraždin opet podsjetiti jedino HRT-ov TV kalendar!

- Nažalost, Hrvatsko ratno zrakoplovstvo ni približno ne drži do tradicije kao što je to slučaj u zapadnim zemljama. Od nas "starih orlova" koji smo stvarali povijest HRZ-a na MiG-ovima još uvijek leti brigadir Ivan Selak. U nebrojenim akcijama tijekom Domovinskog rata i kod vježbi izgubili smo nekoliko kolega pilota iz 1. lovačke eskadrile HRZ-a – Antu Radoša, Zlatka Mejaškog, Rudolfa Perešina, Miroslava Perisa i Ivana Bosnara. U vojno redarstvenoj operaciji Oluja 95 zapovijedao sam 1. lovačkom eskadrilom i ona je u njoj sudjelovala sa svim svojim ljudstvom i sredstvima. U cijelosti je ispunila sve postavljene zadaće - bez gubitaka ljudstva i tehnike – zaključio je Danijel Borović.
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby relay station on 04 Feb 2014, 22:18

jedna prigodna
Image
Image Ako želite posjetiti aerodrom Željava i okolicu, obratite pažnju na OVE PODATKE
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby TonyDo on 05 Feb 2014, 17:42

Amatersko pitanje ali kakva je ovo kaciga ?

:hi
Murphyjev zakon : Ako nešto može poći naopako, poći će naopako.
Komentar : Murphy je optimista.
TonyDo
Elitni forumaš
Elitni forumaš

Postby potez xxv on 05 Feb 2014, 18:57

Bit ce neka sto se koristi za padobranske skokove [zbunjen---.gif] , jesam u pravu?
potez xxv
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby imeglic on 05 Feb 2014, 19:37

potez xxv wrote:Bit ce neka sto se koristi za padobranske skokove [zbunjen---.gif] , jesam u pravu?

Mislim da je to kaciga ZSH-3M.

Rekao bi da su ovo bile dosta stare kacige pa ih je netko malo "osuvremenio" novom bojom...

Mislim da sam cuo od nekog... da su ove stare kacige bile puno bolje nego neke novije što su ih dobivali nakon ovih....

O kacigi nešto detaljnije ovdje; http://www.flightgear.ch/CCCP_Zsh_3/cccp_zsh_3.htm
imeglic
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby FirewireHR on 07 Feb 2014, 11:39

Na grozomornom FBook-u :haha se pojavila mislim stvarno raritena snimka njegova miga.
Stvar je snimana negdje tokom ovih dana prije 22 godine na Plesu. [yes.gif]

[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby potez xxv on 08 Feb 2014, 11:45

Malo pitanje. Nisam siguran, ali mislim da na vanjskim nosacima ima ovjesen apu-68. Je li to vec nesto gadano sa s-24 ili?
Zasto uopce polijece s praznim lanserom, to je neki test let?
potez xxv
Tihi forumaš
Tihi forumaš

Postby relay station on 08 Feb 2014, 23:23

evo 101 (tada 17133)negdje cca 84/85 usjek ulaza br2 vrlo vjerojatno
Image
relay station
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby imeglic on 09 Feb 2014, 21:25

Evo ga i na virtualnoj Željavi [yes.gif] Nije to to ali valjda sam bar malo pogodio :confused0006 ...
Znam da ove slike mozda spadaju u virtualnu Željavu... Molim admine da ih premjeste ukoliko slike ne mogu ostati ovdje 0026

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Last edited by imeglic on 10 Feb 2014, 18:50, edited 2 times in total.
imeglic
Sretni forumaš
Sretni forumaš

Postby FirewireHR on 10 Feb 2014, 00:39

imeglic wrote:Evo ga i na virtualnoj Željavi [yes.gif] Nije to to ali valjda sam bar malo pogodio :confused0006 ...
Znam da ove sike mozda spadaju u virtualnu Željavu... Molim admine da premjeste ukoliko slike ne mogu ostati ovdje 0026

Ha, ha....odlično! [pusac.gif]
[smly_c040smly.gif]
FirewireHR
Veteran foruma
Veteran foruma

Postby imeglic on 10 Feb 2014, 09:26

FirewireHR wrote:
imeglic wrote:Evo ga i na virtualnoj Željavi [yes.gif] Nije to to ali valjda sam bar malo pogodio :confused0006 ...
Znam da ove sike mozda spadaju u virtualnu Željavu... Molim admine da premjeste ukoliko slike ne mogu ostati ovdje 0026

Ha, ha....odlično! [pusac.gif]

Thx!
imeglic
Sretni forumaš
Sretni forumaš

PreviousNext

Return to Zrakoplovstvo